Koronavirüs nedeniyle kapanan okul var mı? Milli Eğitim Bakanı Özer son durumu açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitimle ilgili son durumu açıkladı. Öğretmenlerin yüzde 92'sinin aşılandığını belirten Özer, şu ana kadar vaka nedeniyle hiç bir okulun kapanmadığını söyledi. Bakan Özer, buna karşın yüz yüze eğitime ara verilen sınıfların sayısının artabileceğini sözlerine ekledi. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Özer, şu ana kadar koronavirüs vakası nedeniyle tüm sınıfları kapatılan hiçbir okul olmadığını söyledi.

"ÇOK SAYIDA ÖNLEM ALDIK"

Bakan Özer'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"6 Eylül'de tüm kademeli sınıf seviyelerinde 5 gün yüz yüze eğitimi başlattık. Başlatmadan önce çok sayıda önlem aldık. Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir rehber hazırladık. Sürecin tamamını Sağlık Bakanlığı ile koordine ediyoruz."

"TEST DURUMLARI ANLIK TAKİP EDİLİYOR"

"Okullarımızda elektronik takip sistemi kurduk. Bu ilk defa yapılan bir şeydir. Artık okul bazlı kararlar alıyoruz. Bu sistemi kurduk. Şu anda sistemimizde 87 bin 108 okulumuz var. Yaklaşık 1 milyona yakın dersliğimiz var. Her okulda aşı, test durumları anlık takip ediliyor. Salgın süreciyle ilgili çağrı merkezi kurduk."

"BU ARTIŞ SINIFLARA YANSIYOR"

"Şu anda 71 bin 320 okulumuzdan hiçbirisi vaka veya yakın temas nedeniyle kapatılmadı. Elbette kapatılan sınıflarımız var. Rakamlar değişiyor. Ara veren sınıflar var. Vaka trendi artıyorsa bu artış sınıflara yansıyor.

Kapatılan sınıflarda eğitime 14 gün sonra geri dönülüyor. 17 Eylül itibariyle bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 92. Öğretmenlerde aşılanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde."

"KAPATILAN SINIF SAYILARI ARTACAK"

Belirti göstermeyen ama PCR ile pozitif çıkan öğretmenler var. Hiçbir semptom göstermeyen aşı olmamış pozitif vakalar ortaya çıktı. Şu anda okullarımız en güvenli ortamlar olmaya devam ediyor. Bizim vaka bazlı sınıf bazlı yaklaşımımız dönemin sonuna kadar okulların yüz yüze açık kalması ile ilgili ciddi bir avantaj sağlayacak. Sayılar artabilir. Kapatılan sınıf sayıları artacak. 200'lerde durmayacak."

Koronavirüs nedeniyle kapanan okul var mı? Milli Eğitim Bakanı Özer son durumu açıkladı ile ilgili etiketler Okul yüz yüze eğitim kapanma sınıf mahmut özer