Yemen Haberleri

Yemen resmî adı ile Yemen Cumhuriyeti, Orta Doğu'da, Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Umman'ın batısında Suudi Arabistan'ın güneyinde yer alan bir ülke. Başkenti San'a'dır.

YEMEN HAKKINDA

Ortadoğu coğrafyasında bulunan bu harika ülke arap yarımadasının en nadide arap ülkelerinden biridir.
Suudi Arabistan ülkesinin hemen güney kısmında yer alan Yemen 26 milyonluk nüfusu ile Arap yarımadasının en makul nüfuslu ülkelerinden biridir.

Halkının önemli bir kısmının Araplardan oluştuğu bu ülkenin en belirgin özelliklerinden biri de yine halkının önemli bir kısmının müslümanlardan oluşmasıdır.

Ülkede yaşayan müslümanların büyük bir kısmı şii ve sünni müslümanlardan oluştuğu gözlemlenmektedir. Ülkede yaşayan müslümanların yaklaşık olarak yüzde 65 i sünni müslümanlardan yüzde 35 i ise şii müslümanlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bu durum beraberinde ülkede çoğu zaman iç karışıklıkların meydana gelmesine yol açabilmektedir.

Geçmişte halkının oldukça hoş görülü olduğu ülke son yıllarda sadece bu durum mezhep farklılıkları nedeniyle çoğu zaman anarşi olaylarına ev sahipliği yapmaktadır.

8687_yemen1Gündelik dilinin de Arapça olduğu Yemen ülkesinin en belirgin niteliklerinden biri de büyük bir kısmının çöllerden meydana gelmiş olmasıdır. Dolayısıyla ülkede sık sık çöl fırtınaları oluşabilmektedir. Gündüzlerinin oldukça sıcak geçtiği bu ülkede geceler ise oldukça soğuk geçmektedir. Bu nedenle ülkeyi ziyarete gelen yabancı turistler daha çok serin aylarda ülkeyi ziyaret etmektedirler. Soğuk bir iklime sahip olan Yemen halkının büyük bir kısmının geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu özelliği sayesinde ülkemiz ile örtüşebilen bu ülkenin yine en belirgin sorunlarından biri de halkının refah düzeyinin oldukça düşük olmasıdır.

Bu nedenle yemen günümüzde halen birçok gelişmiş Arap ülkeleri tarafından mali destekler alabilmektedir. Tarihte Osmanlı vilayeti olarak ün salan Yemen günümüzde halen birçok Osmanlı eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede birçok Osmanlı tarihi camilerini ve çeşmelerini bulabilirsiniz. Başketinin Aden olduğu ülkenin yine en gelişmiş kentleri de Aden ve Al Mukalla kentleridir.Birçok tarihi mekanların yer aldığı bu kentlerin en belirgin özelliklerinden biri de yılın belirli dönemlerinde birçok yabancı turistler tarafından ziyaret edilmesidir. Dolaysıyla Yemen ülkesinin en fazla yabancı turist çeken kentleri arasında başkenti olan Aden ve Al Mukalla kenti gelmektedir.

Yemen ülkesinin en belirgin özelliklerinden biri de ülkemizdeki gibi Türk adetlerine benzer kahvehanelere ev sahipliği yapmasıdır.

Ülkeye giriş yaptığınızda hemen her kentinde çok sayıda kahvehanelerin bulunduğunu fark edersiniz. Genellikle yaşlı insanların uğrak yeri olan kahvehaneler ayrıca ülkenin en önemli simgeleri arasında bulunmaktadır.

Ülkenin birçok kentinde ayrıca çok eski yöntemler ile üretimlerinin yapıldığı tuğla ve kiremit atölyeleri bulunmaktadır.

Genellikle orta kesim insanların çalıştığı bu atölyelerde üretilen tuğla ve kiremitler ülkenin birçok kentlerinde satışa sunulmaktadır.

Ülkenin Şu Anki Durumu Nasıldır?

Mezhep farklılıkları nedeniyle sık sık iç karışıklıklar yaşanmaktadır.
Halkının büyük bir kısmı yoksulluk içerisindedir.
Dış ülkelerden mali destekler almaktadır.
Sosyal düzeyi oldukça sınırlıdır.
Birçok yer altı kaynaklarının bulunmasına karşın yer altı kaynaklarından yeteri kadar fayda sağlayamamaktadır.
Arap yarım adasının en güzel ülkelerinden olmasına karşın hala birçok özelliklerini karşılayamamaktadır.
Halkının büyük bir kısmı müslüman olmasına karşın çoğu zaman Avrupa kültürü benimsenmektedir.
Ülkede işsiz sayısı oldukça fazla olmakla birlikte iç yatırımların bir hayli azaldığı görülebilmektedir.
Yaşanan iç karmaşıklıklar sebebiyle en az yatırım yapılan Arap ülkelerinden biri haline gelmiştir.
Makalemizde Yemen ülkesi hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalar sağlayabilmişizdir.