Arnavutköy Haberleri

Arnavutköy, Beşiktaş'a bağlı bir semt olup, Kuruçeşme ve Bebek güzergahı arasındadır. Kuruçeşme ve Etiler'e dönük tepelerin arasında, bir dere yatağı boyunca uzanmış bir yerleşimdir.

Arnavutköy: Bebek'le Kuruçeşme arasında yer alır. İlkçağda adı Hestai idi. Bizans döneminde Promotu ve Anaplus olarak da bilinirdi. Boğaziçi'ndeki önemli ibadet yerlerinden biri olan Ayios Mihael Kilisesi buradaydı. Konstantinos tarafından yaptırıldığı söylenen bu kilisede Başmelek Mihael'in mozaik bir ikonası saklanıyordu. Arnavutköy adını hangi nedenle ve ne zaman aldığı kesinlikle bilinmemektedir. Bir rivayete göre, II. Mehmed (Fatih) Arnavutluk'a egemen olmasından sonra yöreden getirilen Arnavutları bu semte yerleştirmiştir.

İstanbul Boğaziçi'nin en güzel manzarasına sahip olan ve akıntısı ile meşhur olan Akıntı burnu da buradadır. Yatların ve gezinti gemilerinin bağlandığı bir koyu da vardır. Boğaziçine özgün bir yeşillik kuşağı içindedir. Dut ve diğer meyva ağaçları yanında zaman içinde çarpık kentleşmeye kurban gitmiş Koru diye adlandırılan botaniği zengin bir yeşilliğe sahiptir.

Boğaziçi'ne 3. Köprü Projesi plan aşamasını geçmişse de, Arnavutköy halkının ve diğer çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu şimdilik askıya alınmıştır. Projede Köprünün bir ayağı İskele mevkiinde, diğer ayağı ise karşı yaka Vaniköy'de olarak planlanmıştı.

Arnavutköy de üç büyük din için ibadet yerleri mevcuttur. Eski Rum ahalisine özgün ayazmalar ile Rum ve Musevi mezarlığı da bulunur.
Tarih
Cumhuriyet dönemi başlangıcında gayrimüslim halk çoğunlukta iken, zaman içinde bu kesimin yurt dışına göçü sonucu oluşan etnik boşluğu Anadolu'dan gelenler ve özellikle Doğu Anadolu'dan gelenler doldurmuşlardır.
Ekonomi
Arnavutköy diğer komşu semtlere göre ekonomik yapısı daha çok taverna, bar ve cafe türü olup Alaturka kültürden uzaktır. Sahil şeridinde bir kaç hatırı sayılır deniz ürünü lokanta ve restoranları yanında, meşhur Ali Baba köftecisi ve Adem Baba balıkçısı da bulunmaktadır. Ekonomi genelde esnaf ağırlıklı olup iki banka şubesine de sahiptir. Son zamanlarda Arnavutköy'e özgün ahşap evlerin tekrar restore edilmeleri ve Kuruçeşme yamaçlarına gecekonduların yıkılarak yerlerine yapılan lüks villalar sayesinde çeşitli branşlarda faaliyet gösteren şirketlerin tercih yeri olmuştur.

Bölgesinde faaliyet gösteren özel okulların yanında, eğitimde ayrı bir yeri olan özel Robert Kolej (Amerikan Robert Koleji) de bulunmaktadır. Arnavutköy'de şu mekanlar ve okullar bulunmaktadır: Amerikan Robert Koleji, Arnavutköy polis karakolu, Helenik tarzda inşa edilmiş cami, Ortodoks kilisesi, Akbank şubesi, Ziraat Bankası şubesi, bir diş doktoru, ilkokul, çeşitli sanat galerileri, tavernalar, barlar, cafeler, köfte ve balık lokantaları ve diğer branşlarda faaliyet gösteren esnaflar ve belediyenin sosyal tesislerini sıralayabiliriz.

Salı günleri halk pazarı kurulmaktadır.
Etnik yapı
Arnavutköy'ün Rumca konuşan gayrimüslim nüfusunun bir çoğu, 1955 6-7 Eylül olayları sonucu, Yunanistan başta olmak üzere dış ülkelere göç etmişlerdir. Satılan emlakları ise Anadolu'dan kente göç hareketi içinde olanlar tarafından alınmış ve Şebinkarahisar ve Giresun göçmenleri bu dönemde ön sırayı almıştır. Musevi cemaati de bulunan Arnavutköy'ün şu anki etnik yapısı, Doğu Anadolu'dan gelenler oluşturur. Rum ve Musevi cemaati yok denecek kadar azdır.
Ulaşım
Bebek-Ortaköy güzerhahında yer alan Arnavutköy'ün düzenli olarak işleyen İETT ve Özel Belediye Otobüsleri hatları yanısıra Boğaziçi Vapur İşletmeleri'nin daha çok turistik yapısını korumak için tuttuğu iskele ve bir kaç taksi durağı da mevcuttur. Bir otobüs durağı da pazar alanı yanında olup Levent-Mecidiyeköy otobüsleri burdan kalkmaktadır. Sahilinde çeşitli gezi gemileri ve motorları istek ve sipariş üzerine boğaz turları da yapmaktadırlar.
Arnavutköyümüzün cadde ve yaya kaldırımları araç ve mağaza önleri olmak üzere yayaların geçisin engellemekle meşhurdur. mütahitler çalışma yaparlar yollarda kaldırımda harç yaparlar yaptıkları harç höbek höbek kaldırımlarda kalmasıyla meşhurdur. restoranları,fırınları denetimsizlikle meşhurdur.bakalım daha ne kadar böyle devam edecek.