Kızılay Başkanı Kınık: Olabilecek ne kadar risk varsa hepsi aynı anda oldu

Arama-kurtarma çalışmalarında yurtdışından gelecek ekiplerle daha organize ve yayın bir noktaya geçileceğini vurgulayan Kızılay Başkanı Dr. Kınık, “Olabilecek ne kadar risk varsa hepsi aynı anda oldu.” dedi.

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık katıldığı tv100 yayında Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin bilgi paylaştı.

“İLK MÜDAHALEYİ YAPACAK EKİPLERİMİZ AFETZEDE OLDU”

Depremden etkilenen tüm vatandaşlara yetişebilmek için çalıştıklarını dile getiren Kızılay Başkanı Dr. Kınık, “Her yere elimizi uzatmaya çalışıyoruz. 2 tane Marmara Depremi’ni aynı günde üst üstte yaşadık. O kadar yaygın bir alanda o kadar büyük bir yıkımla karşı karşıyayız. AFAD, STK’ların afetin yaşandığı 10’a yakın vilayetteki ilk müdahaleyi yapacak ekiplerimiz afetzede oldu. Yerel kapasitede çok büyük bir hasar alındı. İlk etapta arkadaşlarımız fedakârca sahaya çıkmalarına rağmen tam yeterli olamadılar. Bu vilayetlerin dışından gelen ekipler sahaya intikal edip ihtiyaçları gidermeye çalışıyor. Yüzde yüz ihtiyaç giderilmiş değil ancak tespit edilmiş durumda. Müdahale tarzında planlar yapıldı. Milli kapasite buraya seferber edilmiş durumda." ifadelerini kullandı.

“HAVA ŞARTLARI VE 2 BÜYÜK DEPREMİN ETKİLERİYLE SAVAŞIYORUZ”

Kınık "Hava şartları ve 2 büyük depremin etkileriyle savaşıyoruz. Deprem ve hava şartları nedeniyle yollarda büyük hasar ve tıkanıklıklar var. Hatay ve Kahramanmaraş başta olmak üzere bazı vilayetlere ulaşmaya çalışıyoruz. 1800 personel ve gönüllümüz sahada. Uluslararası yardımlar gelmeye başladı. Toplam 20 binin üzerinde kişi sahada çalışıyor. 5 binin üzerinde yıkılmış binadan bahsediyoruz. Bu kadar binaya aynı anda arama kurtarma faaliyeti yürütebilecek dünyada herhangi bir ülke yok. Belirli bir öncelikle çalışmalar yapılıyor." şeklinde konuştu.

“OLABİLECEK NE KADAR RİSK VARSA HEPSİ AYNI ANDA OLDU”

"Yarından itibaren il dışından gelebilen insan sayısı artacak" diyen Kınık "Yurtdışından ekipler gelecek. Daha organize ve yaygın bir noktaya geçeceğiz. Olabilecek ne kadar risk varsa hepsi aynı anda oldu.  İlk etapta kendi depolarımızdan acil ihtiyaçları sahaya gönderdik. Bu büyük yıkımın iyileştirme fazı uzun aylar, yıllar alacak. Uzun soluklu bir dayanışma maratonuna başlıyoruz.” dedi. 

Kızılay Başkanı Kınık: Olabilecek ne kadar risk varsa hepsi aynı anda oldu ile ilgili etiketler deprem AFAD Kızılay Gaziantep Adıyaman Kahramanmaraş