Kira zammı nasıl hesaplanır? Kira zammına yüzde 25 sınırı geldi!

Kira artışlarına yapılan yüzde 25 sınırını yorumlayan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yaptığı açıklamada şu anki yüzde 39.33 olan aylık değişim oranının artık geçiçi bir süre yüzde 25'e sabitlendiğini belirtti. Yapılan haberlerin ardından Yeni düzenlemeyle kira zammının nasıl hesaplanabileceği merakla araştırılmaya başlandı. Peki, kira zammı nasıl hesaplanır?

 Kiracıların kabusu haline gelen değişim oranın ise yüzde yeni enflasyon artışı ile birlikte 45'i bulması ve kiracıların belini iyice bükmesi bekleniyordu. Kira zammına yüzde 25 sınırının gelmesinin ardından, "Kira zammı nasıl hesaplanır?" sorusu merakla araştırılmaya başlandı.

Sokaktaki eflasyonun yüzde 110'u bulduğunu reelde yüzde 73 olduğunu hatırlatan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz ise ev sahiplerinin de bu uygulama sonrası zorlanacağına dikkat çekti. 

 Diğer bir değişle kira artışlarında kullanılan 12 aylık değişim oranı bir yıl süre ile enflasyon ne kadar artsa da değişmeyecek. 

Peki 1000 lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı ne kadar olacak, düzenleme öncesi vereceği kira ile arasında ne kadarlık bir fark yaratacak?

12 aylık tüfe değişim oranının şu an yüzde 39.33 olduğunu belirten Kiraz'dan alınan verilere göre yeni enflasyon rakamları ile 12 aylık değişim oranının yüzde 45'i bulabileceğinden hareketlere 1000 TL kira ödeyen bir kiracıdan ev sahipleri 1450 lira istemeleri yasal iken, bugünden itibaren kirayı ancak 1250 TL'ye çıkarabilecek.

Bu 1000 liralık örnek hesaplamada 200 TL'lik bir fark ile kiracı bütçesini rahatlatacak.

Aynı oranla

1000 TL kira ödeyen kiracının cebinde 200 TL

2 bin TL kira ödeyen kiracının cebinde 400 TL

4 bin TL ödeyen kiracının cebinde 800 TL kalmış olacak.  

Peki sözleşmesini ev sahibi baskısı ile yeni yapmış olanlar kiracılar ne yapacak?  Uygulama geriye dönüş işleyemecek. Ancak kiracılar ise evden çıkmayarak, ev sahiplerinin dava açmasını bekleyerek yasal haklarını kullanabilecek. 

Kaynak: TV100

Kira zammı nasıl hesaplanır? Kira zammına yüzde 25 sınırı geldi! ile ilgili etiketler kira zammı kira zam hesaplama
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.