Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk'lü HDP savunması

CHP'nin HDP ile iş birliği içinde olmasını eleştiren ve Atatürkçü çizgiden uzaklaştığını söyleyen 3 milletvekili partiden istifa etti. İstifadan önce vekillerle konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HDP ile kurulan temasa Atatürk örneğini verdiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun, "Atatürk etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmaksızın birlikte yaşamı savundu, birlik için mücadele etti." dediği belirtildi.

Yaklaşık bir aydır CHP'nin HDP ile ilişkisinden rahatsız olduklarını dile getiren ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na mektup yazan üç milletvekili partiden bir adım gelmeyince istifa etti.

İstifa eden İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel, Muharrem İnce'nin kuracağı Memleket Partisi'ne katılacak.

KILIÇDAROĞLU İSTİFALARA KARŞI SESSİZ

İstifaların yankısı devam ederken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sessizliğini korudu.

  CHP'ye yakınlığı ile bilinen Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü köşe yazısında 3 vekilin, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmenin detaylarını yazdı.

HDP'YE MESAFE KOY TALEBİNE YANIT: ATATÜRK'ÜN GÖSTERDİĞİ YOLDA...

Zeyrek, Kılıçdaroğlu'nun “HDP'ye mesafe koyun” talebine şu yanıtı verdiğini aktardı:

“CHP ayrı parti, HDP ayrı parti. Biz HDP ile iş birliği yapmıyoruz. Ancak HDP ile de görüşebiliyoruz. Türkiye'de bütün partilerle görüşebilen tek parti biziz. Bakın Atatürk diyorsunuz. Atatürk etnik kökenine, dinine, mezhebine bakmaksızın birlikte yaşamı savundu, birlik için mücadele etti. Orta Doğu'ya bakın. Çatışmaların kökeninde hep etnik köken, din ve mezhep farklılıkları var. Biz Atatürk'ün gösterdiği yolda güçlü bir Türkiye için birlikte hareket edilmesini savunuyoruz.”

DENİZ ZEYREK'İN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İLK HAMLE 10 ARALIK HAREKETİNDEN

Öte yandan CHP'den istifalar sonrası ilk adım 10 Aralık Hareketi’nden geldi. Hareketin temsilcisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partinin üst yönetimine bir mesaj iletti.

Oğuz Kaan Salıcı, mesajında istifa edenler hakkında hiçbir yorum yapılmamasını istedi, “Soğukkanlı olun, örgütün her bireyine sahip çıkın” dedi.

 

 

Kılıçdaroğlu'ndan Atatürk'lü HDP savunması ile ilgili etiketler Kemal Kılıçdaroğlu HDP Atatürk istifa milletvekili
GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.