Karantina 7 güne mi düştü? Karantina süresi kısaldı mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu 5 Ocak kararlarını açıkladı. Alınan kararlar göre pozitif vakaların karantina süresi değişti. Peki Karantine süresi 7 güne mi düştü?

Bilim Kurulu 5 Ocak kararlarını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu aldığı kararla karantina süresini düşürdü.

KARANTİNA 7 GÜNE Mİ DÜŞTÜ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu kararlarını açıkladı. Buna göre pozitif vakaların karantina süresi 7 güne düşürüldü. İşte o açıklama...

"Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler."

KARANTİNA SÜRESİ KAÇ GÜNDÜ?

Yakın temaslıların ve COVID-19 hastalarının karantina ve izolasyon süreleri aşılı olma veya aşılı olmama durumuna göre değişkenlik göstermekte olup ayrıntılı olarak “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi”nde yer almaktadır. Karantina süresinin 10-14 gün arasında uygulandığı biliniyor.

Karantina 7 güne mi düştü? Karantina süresi kısaldı mı? ile ilgili etiketler Korona karantina 7 güne mi düştü karantina süresi ne kadar
GÜNÜN VİDEOSU

Sahte araç satış ilanları ile 70 milyon TL topladılar... O dolandırıcılar işte böyle yakalandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve kurulan örgüte üye olma suçlarına yönelik 15 ilde eş zamanlı düzenlenen 'Sibergöz-9' operasyonlarında toplam 37 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu şahısların oltalama siteleri üzerinden araç sigortası yapmak vaadiyle vatandaşlarla irtibat kurdukları tespit edilirken sahte ilanlar ile kapora bedeli talep ederek 49 kişiyi dolandırdıkları tespit edildi.