İzlanda'da bir ay içerisinde üçüncü yanardağ patlaması! 3 kilometre uzunluğunda yarık oluştu...

İzlanda’nın güneybatısındaki Sundhnukur Yanardağı’nın yakınlarında 3 kilometre uzunluğunda bir yarık oluştuğu ve yarık boyunca havaya lav ve kül püskürttüğü belirtildi.

İzlanda’da yine bir yanardağ faaliyete geçti. İzlanda Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusunda yer alan Sundhnukur Yanardağı’nın kuzeydoğusunda bugün 3 kilometre uzunluğunda bir yarık oluştuğu belirtilirken, yarık boyunca havaya lav ve kül püskürttüğü aktarıldı. İzlanda Meteoroloji Ofisi, lavların batıya doğru ilerlediğini ve geçtiğimiz yılın sonlarında meydana gelen patlamadan sonra boşaltılan Grindavik kasabasına ya da bölgedeki enerji santraline yönelik acil bir tehdit oluşturmadığını açıkladı. İzlanda’nın en büyük turistik merkezlerinden biri olan Mavi Lagün (Blue Lagoon) termal kaplıcasının patlama başladığında kapatıldığı ve ziyaretçilerin otellere tahliye edildiği aktarıldı.

Sahil Güvenlik yetkilileri, yerel saatle 06.00’da başlayan patlamanın geçtiğimiz yıl 18 Aralık tarihinde meydana gelen patlamayla aynı bölgede gerçekleştiğini aktardı.

Dünya’daki en büyük iki tektonik levha olan Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik levhaları arasında yer alan İzlanda, sismik ve volkanik bir noktadır. İzlanda’da 32 aktif yanardağ bulunmaktadır. Ülkenin Reykjanes Yarımadası’ndaki 2 yanardağda 18 Aralık ve 14 Ocak tarihlerinde patlama meydana gelmişti.

İzlanda'da bir ay içerisinde üçüncü yanardağ patlaması! 3 kilometre uzunluğunda yarık oluştu... ile ilgili etiketler Yanardağ İzlanda

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Provokasyon yapan DEM'li Sarıtaş'a Siirt Emniyet Müdüründen ayar! "Sen bu devletin vekili değilsin"

Siirt Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, dokunulmazlığını kullanarak provokasyon yapmak isteyen DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş'a "Sen bu devletin milletvekili değilsin" çıkışında bulundu.