İsveç Başbakanı Andersson istifa edeceğini açıkladı

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson "Çarşamba oylarının" da katılmasıyla birlikte oyların yüzde 98'inin sayımının resmen tamamlandığı İsveç'te sağ blokla aralarındaki 47 bin oyluk farkın kapanamayacağını kabullendi. Andersson, istifa ederek yeni hükümetin önünü açacağını açıkladı.

İsveç'in sağ muhalefeti, oyların yaklaşık yüzde 98'inin resmi sayımının tamamlanmasıyla kıl payı bir zafer kazanarak 349 sandalyeli İsveç parlamentosu Riksdag'da mutlak çoğunluk olan 175 sandalyeyi garantiledi.

İSTİFA EDECEK

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ön sonuçların sonucu belirlelemek açısından yeterince açık olduğunu söyledi. İsveç'in bir an önce yeni bir hükümet kurması için istifa edeceğini açıkladı.

Seçimlerden Sosyal Demokratların ardından, yüzde 20'den fazla oy alarak ikinci sırada çıkan, beyaz üstünlükçü, neo-faşist ve ırkçıların çoğunlukta olduğu İsveç Demokratları'nın lideri Jimmie Akesson da zafer kazandıklarını ilan ederek, "Önce İsveç" sloganını tekrar etti.

"ÇARŞAMBA OYLARI" SONUÇLARI KESİNLEŞTİRDİ

Postayla yollanan ve yurt dışında kullanılan oyların sayıma dahil edildiği Çarşamba günkü sayıma kadar sağ ve sol bloklar arasındaki fark resmi sonuç ilanına imkan vermeyecek ölçüde yakındı.

Çarşamba öğlene kadar kullanılan oyların yüzde 98'inin resmi sayımı tamamlandı. Sayım tamamlanıp, sonuçlar resmen onaylandığında onaylanırsa, sağ muhalefetin 175 sandalye kazanması ve Ilımlı Parti lideri Ulf Kristersson'un yeni hükümeti kurmak üzere ilk şansını kullanması bekleniyor.

Halen iki blok arasında yalnızca 47 bin oy fark var ve bu farkın kapanması artık beklenmiyor. İktidardaki Sosyal Demokratlar ve sol koalisyon 174 sandalyeyle muhalefet sıralarına geçecek.

Göçmen karşıtı ve ultra milliyetçi söylemlerle ikinci parti durumuna gelen İsveç Demokratlarının diğer sağ partilerden yükselen güçlü itirazlar dolayısıyla hükümete dahil olmayarak Ilımlılar, Hristiyan Demokratlar ve Liberallerin kuracağı sağ koalisyonu dışarıdan desteklemesi bekleniyor.

Seçim Kurulu, kesin sonuçtan önceki, ilk geçici resmi sonucun Çarşamba veya Perşembe günü açıklanacağını duyurdu.

İsveç Başbakanı Andersson istifa edeceğini açıkladı ile ilgili etiketler İsveç istifa İsveç Başbakanı
GÜNÜN VİDEOSU

Arjantin'de Merkez Bankası için cenaze töreni düzenlendi!

Arjantin'de yeni başkan Javier Milei'nin destekçileri Merkez Bankası'nın kapısında cenaze töreni düzenledi. Javier Milei, hiperenflasyonu sona erdirmek için "merkez bankasını kapatma" sözü vermişti.