İstanbul Metrosu konusunda kente kim ihanet ediyor?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi "metro" polemiğine belge ile dahil oldu... Selvi, "Bu işin altında ne var diye araştırdım" diyerek Ulaştırma Bakanlığı'nın İBB'ye gönderdiği yazıdan iki bölüm paylaştı.  

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, metro inşaatlarında yaşanan aksaklıklar için hükümeti suçlayan açıklamalar yaptı. İmamoğlu, metro projelerini Cumhurbaşkanı Erdoğanın onayından geçmediği gerekçesiyle başlatamadıklarını ileri sürdü.

Bununla da sınırlı kalmayan İmamoğlu yönetimi, İstanbul'un çeşitli noktalarına, “Buradan metro geçebilirdi, Cumhurbaşkanı onaylamadı” yazılı afişler yerleştirdi.

Ancak Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'nin bugünkü köşe yazısı madalyonun diğer yüzünü kamuoyuna gösterdi.

Selvi, Ulaştırma Bakanlığı'nın İBB'ye gönderdiği yazıdan iki bölüm paylaşarak, "İmamoğlu’nun, “İstanbul halkına ihanettir, kötülüktür” dediği Beylikdüzü, Sefaköy, TÜYAP metro projesiyle ilgili olarak bir belge paylaşacağım. Bakalım ihaneti kim yapmış, bu iş kimin beceriksizliği ve işbilmezliği sonucuymuş" ifadelerini kullandı.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Ekrem İmamoğlu’nun, “İstanbul halkına ihanettir, kötülüktür” dediği Beylikdüzü, Sefaköy, TÜYAP metro projesiyle ilgili olarak bir belge paylaşacağım. Bakalım ihaneti kim yapmış, bu iş kimin beceriksizliği ve işbilmezliği sonucuymuş.

Ulaştırma Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, İBB ile bakanlık arasında Sefaköy Metro hattına ilişkin bir yazışma sürecinin yaşandığı anlaşılıyor. Ulaştırma Bakanlığı, İBB’ye, 12 Mart, 28 Mayıs ve 3 Kasım 2021 tarihli yazılarla ‘Sefaköy metrosunun Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yatırım programına alınması için gerekli onayın verilmesini talep ettiniz’ diyor. Ama devamı var. “Projelerin incelenmesinde Bakanlığımızca onay verilmesi için zorunlu olan ‘kesin proje” vasfında proje teslim edilmediği, avan aşamasında kalmış doküman sunumu yapıldığı anlaşılmıştır, eksiklikler ise temsilcileriniz ve proje firmanıza bildirilmiştir” deniliyor.

Buna rağmen Sefaköy metro hattının yatırım programına alınması için gereken çalışmaların yapılmadığı belirtiliyor. Bunların ne olduğu Bakanlığın yazısında yer alıyor. “Sondaja dayalı zemin etüt raporu, jeolojik plan ve kesit kesin projeleri, deprem etüt raporu, mimari kesin projeler, tünel ve istasyon kazı-destek sistemleri başta olmak üzere, onayımıza esas olmazsa olmaz projeler halihazırda sunulmamış” deniliyor.

İstanbul Metrosu konusunda kente kim ihanet ediyor?

Bu bakanlığın yazısı denilebilir. Resmi yazı olmasına rağmen yine de Ekrem İmamoğlu’nun bu eksiklere yönelik bir itirazı varsa onu paylaşmaktan çekinmem. Eğer İmamoğlu; “Bakanlık doğru söylemiyor, biz yatırım programına alınması için sondaja dayalı zemin etüt raporunu, jeolojik plan ve kesit kesin projelerini, deprem etüt raporunu, tünel ve istasyon kazı-destek sistemlerini, mimari kesin projeleri sunduk.

Bakanlık buna rağmen onay vermedi” diyorsa bu kez döner, Ulaştırma Bakanlığı’na “Siz neden onay vermediniz?” diye sorarız."

YAZININ TAMAMI...

 

 

İstanbul Metrosu konusunda kente kim ihanet ediyor? ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Erdoğan metro Ekrem İmamoğlu İBB Abdulkadir Selvi
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.