İran'dan Çin'e koronavirüs suçlaması: Acı bir şaka

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İran, yaşananlar nedeniyle Çin'i suçladı. AA muhabirine konuşan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, Çin'in verdiği sayıları 'acı bir şaka' olarak nitelendirdi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.

"DÜNYAYA ACI BİR ŞAKA YAPTI"

"Çin Kovid-19'dan ölenler ve hastalarla ilgili açıkladığı rakam ve istatistiklerle dünyaya acı bir şaka yaptı." diyen Cihanpur, "Bu hastalığa yakalanan ülkeler, Çin'in açıklamalarını göz önüne alarak, hastalığın gripten daha hafif olduğunu zannetti. Böyle değil. Bu hastalığın döneminin iki ay olduğunu söylemek de mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.

İran'dan Çin'e koronavirüs suçlaması: Acı bir şaka

"TAHRAN'DA DURUM 'KIRMIZI' SEVİYEDE"

Tahran'da durumun "kırmızı" seviyede olduğuna işaret eden Cihanpur, şunları söyledi:

 "Tahran'da ölü ve vaka sayısı düşüşe geçmişti. Ama Nevruz tatilinin bitmesiyle halkın şehre dönmesi ve iş yerlerinin açılması neticesinde, gelecek hafta rakamların artışını beklemek lazım. Önlemlere riayet edilmez ve konu hafife alınırsa, başkentte salgın yeniden başlayabilir."

İran'dan Çin'e koronavirüs suçlaması: Acı bir şaka - Resim : 2

Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

İran'da bugün itibarıyla yeni tip koronavirüs kaynaklı can kaybı 3 bin 603'e, vaka sayısı ise 58 bin 226'ya ulaştı.

İran'dan Çin'e koronavirüs suçlaması: Acı bir şaka ile ilgili etiketler İran Çin Koronavirüs Korona Sağlık Bakanlığı suçlama
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dev posteri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne asıldı! "Yine Reis, Yeniden Reis"

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından bir grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterini astı. O anları kameraya alan bir vatandaşın "Yine Reis, Yeniden Reis" sloganları attığı görüldü.