Hükümet devreye girdi! Plajlar vatandaşlara ücretsiz oluyor! Kuşadası, Didim ve Foça'dan tatilcileri sevindiren haber...

Deniz, kum, güneş sezonu yavaş yavaş açılmışken, plaj fiyatları bu sene de dudak uçuklatıyor. Fakat yaz aylarının en çok tercih edilen turizm illerinden sevindiren bir haber geldi. Aydın’ın Kuşadası, Didim Belediyeleri ile İzmir'in Foça Belediyesi halk plajlarında şemsiye ve şezlonglar ücretsiz olacak.

Yaz sıcaklarının 1 Haziran itibariyle ülkemize gelmesi ile birlikte plaj sezonu da açıldı. 

Yaz aylarının en çok tercih edilen ilçelerinden olan Bodrum'da  bir şezlongun günlük kirası 3 bin liraya, locanın fiyatı ise 40 bin liraya kadar yükseldi.

HÜKÜMET DEVREYE GİRDİ: DEVLET OLARAK GÖREVİMİZİ YAPACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin  “Vatandaşlarımızın hakkı olan denizlere erişimlerini sağlayarak devlet olarak görevimizi yapacağız. Vatandaşlarımızın denize erişimini engelleyen tüm unsurları kaldıracağız.” açıklaması sonrasında kıyıları ücretsiz olarak halka açan belediyelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 

İLK ADIM KUŞADASI BELEDİYESİ'NDEN

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde Kaymakamlığa bağlı Milli Emlak Müdürlüğü ile belediye arasında yapılan protokolle ilçedeki halk plajlarının bakım ve işletme yetkisi 10 yıllığına Kuşadası Belediyesi’ne devredildi. Protokol sonrasında, halk plajlarında şemsiye ve şezlongların vatandaşlara ücretsiz olacağı Kuşadası Belediyesi tarafından sosyal medyadan duyuruldu.

Kuşadası Belediyesine ait sosyal medya hesaplarında şu ifadelere yer verildi:

“Kuşadası Plajlarında şezlong ve şemsiyeler artık ücretsiz olacak demiştik, değil mi? .İlk olarak bugün, Marina Plajımızda ücretsiz şezlong ve şemsiye hizmetimiz başladı! Çok yakında tüm plajlarımıza şezlong ve şemsiyelerimizi yerleştireceğiz”
Aydın’ın Didim Belediyesi ise Didim’de halk plajlarında yaz sezonu boyunca şezlong ve şemsiyeler ücretsiz olduğunu sosyal medya hesabından paylaştı.

İZMİR FOÇA'DA ÜCRETSİZ PLAJ

İzmir’in mavi bayraklı plajlarından bir olan Yeni Foça Halk plajı uzun bir sahil şeridine sahip. Belediye tarafından işletilen plajın olanakları özel beachlerle yarışır nitelikte.

 
Merkezi konumundan dolayı yaz aylarında çok fazla misafire ev sahipliği yapsa da uzun sahil şeridinden dolayı kalabalık değil. Plaj vatandaşlara ücretsiz.  Plajın içerisinde çok farklı bütçelere hitap eden birçok işletme bulunuyor. 

KUŞADASI'NDA PLAJLARIN SORUMLULUĞU BELEDİYEYE DEVREDİLDİ

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, plajların yetki ve sorumluluğunun yeniden Kuşadası Belediyesi’ne devredilmesinin kent turizmi açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bundan böyle halk plajlarında tüm şemsiye ve şezlongların ücretsiz olacağını dile getiren Günel, "Hemşehrilerimize ve konuklarımıza ise birbirinden güzel plajlarımızın tadını çıkarmak kalacak. Hemşehrilerimizin ve kentimizi ziyaret eden yerli, yabancı konuklarımızın plajlarımızdan en verimli ve keyifli şekilde yararlanması için gerekli bakım ve temizlik çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Kuşadası Belediyesi’ne devredilen plajlarımızın kentimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

ŞEZLONG VE ŞEMSİYELER ÜCRETSİZ

Kuşadası Kaymakamlığı ile Kuşadası Belediyesi arasında yapılan 20 Mayıs 2024 tarihli protokole göre önümüzdeki 10 yıl boyunca Kuşadası sınırları içindeki 401 bin 12 metrekare plaj alanının bakımı, temizlik işleri ve ticari alanların işletilmesi Kuşadası Belediyesi yetkisine verilmişti.

Halk Plajlarında şezlong ve şemsiye kullanımının ücretsiz olacağını açıklayarak halk odaklı hizmetlerine bir yenisini daha ekleyen Başkan Ömer Günel, “Kısa sürede plajları devir alan ekiplerimiz, 9 günlük bayram tatili ve akabinde başlayacak turizm sezonu öncesinde plajların bakım, onarım ve yenilenme çalışmalarını tamamlayacak“ müjdesini verdi.

Başkan Ömer Günel’in talimatı ile Halk Plajlarındaki yenileme, bakım ve onarım işlemleri 7/24 mesai ile devam ediyor Başkan Ömer Günel Kuşadası plajlarındaki hazırlıklara 7/24 esaslı mesai ile devam edildiğini belirterek, “Kuşadası’nda halk plajlarımızdaki bakım, temizlik ve yenileme işlemlerini çok yakında eksiksiz olarak tamamlayacağız” dedi.

Kuşadası plajlarının turizm faaliyetleri için büyük önem taşıdığını vurgulayan Başkan Ömer Günel “Halk plajlarımızda tüm şemsiye ve şezlonglar ücretsiz olacak. Yeni şezlong ve şemsiyelerimizin alım sürecini en hızlı şekilde ilerletiliyoruz.  En kısa zamanda ürünlerimiz vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Tüm plajlarımızda duş ve WC kabinlerimizi de yenileyeceğiz.  Plajlarımızın günlük temizliğini kendi üretimimiz olan kum temizleme aracı ile gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin en önemli Mavi Bayraklı plajlarına sahibiz.  Hemşehrilerimizin ve kentimizi ziyaret eden yerli, yabancı konuklarımızın plajlarımızdan en verimli ve keyifli şekilde yararlanması için gerekli bakım ve temizlik çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz. Kuşadası Belediyesi’ne devredilen plajlarımızda halkımız ve gelen misafirlerimiz, halk odaklı ve kaliteli hizmet anlayışımızı tatilleri süresince yaşayacaklar” diye konuştu.

Turizm cenneti Bodrum’da belediye tarafından işletilen 83 halk plajı, Fethiye ve Marmaris’te ise belediyeler tarafından işletilen dört plaj ücretsiz olarak hizmet verecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Muğla’da Bodrum-İçmeler, Marmaris-İçmeler, Türkbükü ve Torba halk plajlarına da girişin ücretsiz olduğu öğrenildi.

Kaynak: Patronlar Dünyası

Hükümet devreye girdi! Plajlar vatandaşlara ücretsiz oluyor! Kuşadası, Didim ve Foça'dan tatilcileri sevindiren haber... ile ilgili etiketler Kuşadası Didim İzmir yaz
GÜNÜN VİDEOSU

Terastan düşen ve cama tutunarak kurtulan genç yaşananları anlattı

Artvin'de terasta fotoğraf çekilmek isterken dengesini kaybedip düşerken son anda tuvaletin penceresine tutunarak hayatta kalan genç, yaşadığı korku dolu anları anlattı.