Hamileyken oruç tutulur mu? Hamileler oruç tutabilir mi?

Gebelikte uzun süre açlığın, hem bebek hem de anne sağlığı için iyi olmadığı bilinirken, "Hamilelikte oruç tutulur mu?" sorusu, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Ayrıntılar haberimizde...

Müslüman alemi için en kutsal aylar arasında yer alan Ramazan ayına çok kısa bir süre kaldı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte orucun tutulamayacağı durumlar merakla araştırılmaya başlandı. Bu konuda, "Hamileyken oruç tutulur mu?" sorusu en çok araştırılan konular arasında. Detaylar haberimizde... 

Hamileyken oruç tutulur mu? Hamileler oruç tutabilir mi?

HAMİLEYKEN ORUÇ TUTULUR MU?

Din İşleri Yüksek Kurulu resmi sayfasında yer alan bilgilere göre, Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).

 

Hamileyken oruç tutulur mu? Hamileler oruç tutabilir mi? ile ilgili etiketler oruç Hamilelik
GÜNÜN VİDEOSU

Virajı alamadı yoldan düştü... Of’taki kaza sabah ortaya çıktı

Trabzon'un Of ilçesine bağlı Kıyıboyu Mahallesi’nde Harun Şengül’ün (68) kullandığı araç şarampole yuvarlandı. Gece saatlerinde meydana gelen kazada şengül'ün yokuşu çıkarken viraja yaklaşınca direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu meydana geldiği öğrenildi. Sabah havanın aydınlanması ile ortaya çıkan kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti.