Ramazan'da keyfi olarak oruç tutmamanın kazası olur mu?

Müslüman aleminin heyecanla beklediği Ramazan ayı başladı. Akli dengesinde yerinde olan her mümine farz olan oruç ibadeti, 30 gün boyunca tutuluyor. Vatandaşlar sahura kalkarak ibadetlerini yerine getiriyor. Peki oruç tutmamanın cezası var mı? Ramazan'da keyfi olarak oruç tutmamanın kazası olur mu?

Mübarek Ramazan ayına giriş yapmış bulunmaktaız. Bu önemli günlerde vatandaşlar bol bol ibadet ediyor. Her Müslüman için farz olan Ramazan orucu 30 gün boyunca tutuluyor. Peki, Oruç tutmamanın cezası var mı? Ramazan'da keyfi olarak oruç tutmamanın kazası olur mu?

Ramazan'da keyfi olarak oruç tutmamanın kazası olur mu?

ORUÇ TUTMAMANIN CEZASI VAR MI?

Ramazan ayında her günün orucu başlı başına müstakil bir ibadettir. Bundan dolayı her gün için oruç tutmaya niyet etmek gerekir. Dolayısıyla bir günün orucundaki bozukluk, diğer günün sıhhatine engel olmaz.

Bu itibarla Ramazan orucu tutmaya başlayan bir kimse daha sonraki günlerde mazeretsiz olarak oruç tutmaktan vazgeçerse, sadece tutmadığı günlerin orucunu kaza etmesi gerekir, keffâret gerekmez. Zira keffâret, oruç tutmamanın değil, orucu mazeretsiz olarak kasten bozmanın cezasıdır.

Ancak Ramazan orucunun mazeretsiz olarak tutulmaması büyük günah olup, kazasıyla birlikte tövbe etmek de gerekir. Ayrıca Ramazan'dan sonra tutulan oruç, Ramazan'da tutulan orucun sevabını karşılamaz (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 377). Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde, Ramazan'da mazeretsiz olarak tutulmayan bir günü, bir sene boyu tutulan orucun karşılamayacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Savm, 38; bkz. Buhârî, Savm, 29).

Ramazan'da keyfi olarak oruç tutmamanın kazası olur mu? ile ilgili etiketler Ramazan oruç