Gerçek ortaya çıktı: Sinovac aşısının Omicron'a karşı bir etkisi yok!

Türkiye'de de kullanılan ve kamuoyu tarafından "Çin aşısı" olarak bilinen Sinovac'ın geliştirdiği CoronaVac isimli corona virüsü aşısının Omicron varyantına karşı etkisini mercek altına alan Hong Kong merkezli iki farklı araştırma grubu, kapsamlı bir çalışma sonucunda şaşkına çeviren bir sonuç ortaya çıkardı. 3 doz bile olsa Sinovac'ın Omicron'a karşı bir etkisi yok; üstelik iki doz BioNTech aşısı da korunma için yeterli değil.

Coronavirüs salgınının başlamasının ardından kısa süre içinde Çin'de üretilerek dünyaya dağıtılan ve Türkiye’de de kullanılan; üstelik hacim olarak Dünya genelinde en çok kullanılan aşılardan biri olan Sinovac ile ilgili çarpıcı bir Omicron araştırması yapıldı.

İKİ ÜNİVERSİTE ARAŞTIRDI: OMICRON'A KARŞI BİR ETKİ ELDE EDİLMEDİ

Hong Kong Üniversitesi ve Hong Kong Çin Üniversitesi’nde gerçekleşen araştırma sonucunda iki doz CoronaVac’tan sonra üçüncü doz hatırlatma dozunu da Sinovac’ın geliştirdiği aşıyı olanlarda Omicron varyantına karşı bir etki elde edilmediği tespit edildi.

Bilim insanları araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna duyururken, iki doz Sinovac aşısı olanların mRNA teknolojisi kullanan bir aşıyı üçüncü doz olarak tercih etmelerinin daha büyük koruma sağladığını açıkladı.

Açıklamada, “İki doz CoronaVac olduktan sonra üçüncü dozu Pfizer/BioNTech olanların Omicron varyantına karşı elde ettiği antikor seviyeleri çok daha yüksek” denildi.

İKİ DOZ BIONTECH DE YETERSİZ

Araştırmada BionTech/Pfizer’ın geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılan Comirnaty isimli aşının iki dozunun yetersiz olduğu belirtilirken üçüncü doz aşının da aynı tür aşı olması durumunda koruma oranının arttığına dikkat çekildi.

Resmi verilere göre dünya genelinde 2.3 milyar doz CoronaVac aşısı üretildi ve kullanıldı. Bu aşıların çoğu Çin’de kullanılırken, bu aşıların geri kalanı ise gelişmekte olan ülkelerde tercih edildi.

SİNOVAC YETKİLİLERİ SESSİZ

Sinovac geçen hafta üç doz aşısını olanların yüzde 94’ünde koruma sağlandığını açıklamıştı. Fakat şirket ne oranda koruma sağlandığına dair bir açıklama yapmamıştı. ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’in haberinde ise Sinovac yetkililerinin bu konudaki açıklamalara yanıt vermediği de kaydedildi.

Gerçek ortaya çıktı: Sinovac aşısının Omicron'a karşı bir etkisi yok! ile ilgili etiketler Hong Kong Çin sinovac aşı BioNTech Omicron korumuyor etki yok
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.