Editoryal bağımsızlık Duvar'ın altında kaldı!

Muhalif medya organı Gazete Duvar'da "editoryal bağımsızlık" krizi yaşanıyor. Genel yayın yönetmenliği görevinden istifa eden Ali Topuz, ayrılığının ardından çarpıcı açıklamalar yaptı.

Gazete Duvar'ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni bırakan Ali Topuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla yönetim kademesine eleştirilerini sıraladı.

Ali Toğuz mesajında, "Gazete Duvar, başından beri meslek hayatımın en heyecanlı, yorucu ve pozitif gelişmelerle dolu macerası oldu. Bunu mümkün kılan mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara müteşekkirim. Duvar’ın başarıları onların sayesindedir, hata ve kusurları  bana aittir. Vedat Zencir’le ilk görüşmemi yaparken beraberinde olan mesai arkadaşlarımdan Ömer Araz’a da müteşekkirim. Canla başla işin koşullarının iyileşmesi için çabaladığına şahidim. Onun editoryal bağımsızlık eksenli tartışma neticesinde istifa ettiğini öğrendikten sonra kalamazdım." ifadelerini kullandı. 

Topuz eleştirlerine şöyle devam etti;

"Ayrılığımın sebebi, editoryal bağımsızlık denilen şeyin anlamı konusunda Vedat Zencir ile uyuşmamamızdır. Kendisine bu macerayı mümkün kıldığı için teşekkür etmeliyim, fakat editoryal bağımsızlığın ne anlama geldiği konusundaki bıktırıcı tartışmalar taşınamaz bir yorgunluk üretti.

Her patron istediği gibi gazete yapma hakkına sahiptir  fakat sadece finansını sağlıyor diye doğru bulmadığım gazeteciliğe razı olamazdım. Gazeteciliğin sadece haber yapmakla olup bitmediği, parayı verenin düdüğü çaldığı bir meslek olmadığı konusundaki anlayışım hiç değişmedi.

Hasılı kelam işin özü editoryal bağımsızlık anlayışıdır. Olgusal ayrıntılara girmeyi gerekli bulmuyorum. Duvar'ın yoluna başarıyla devam etmesi beni ancak sevindirir. Herkese tekrar teşekkür ediyorum."

"YETMEZ AMA EVET DALGASI..."

Gazete Duvar'ın önemli isimlerinden Kemal Can ise bu istifaya yine sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla ayrılık nedeniyle yaşadığı üzüntüyü paylaştı.

Yaşananları bir "yetmez ama evet" krizi olarak yorumlayan Can şunları kaydetti;

"Güncel bir tartışmayı -bağlamını değiştirerek- bu noktada kullanırsak: Ehveni şer anlamında yeni bir “yetmez ama evet” dalgasıyla yüz yüzeyiz aslında. Üstelik bu sefer daha önceki versiyona diş bileyenler tarafından hararetle desteklenen bir ikinci dalga söz konusu.

Ali’nin söylediği gibi “her şeyin bir başı bir de sonu var”. Hepsinin başında heves, sonunda üzüntü oluyor. Fakat az sayıda örnekte, bu aralığa yoğun bir emek ve başarı sığıyor. Duvar, Ali Duran Topuz’un özel çabasıyla böyle bir örnek oldu. Olmaya da devam edebilirdi. Yazık."

Editoryal bağımsızlık Duvar'ın altında kaldı! ile ilgili etiketler istifa Gazete Duvar ali topuz
GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...