Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresi uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Gelibolu-Eceabat Yolu Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, açılan bu yolla birlikte seyahat süresinin 45 dakikadan 25 dakikaya düşeceğini ve yıllık 161 milyon TL de tasarruf edileceğini söyledi. Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması'yla ilgili açıklama yaptı ve ''Tahıl koridoru Anlaşması'nın süresi bugün bitiyordu. İki tarafla yaptığımız görüşmelerle bu sürenin uzatılmasını sağladık.'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Türkiye'yi milletimizin her bir ferdini, güvenli, huzurlu bir geleceğe kavuşturmasında engelleri ve bahaneleri ortadan kaldırıyoruz. Fırsatları değerlendirebilmemiz için ihtiyacımız olan tek şey istikrar ve güven iklimine sahip çıkmaktır.

108 yıl önce Çanakkale geçilmez diyerek, dünyanın en büyük ordularına göğüslerini siper eden kahramanlarımızın hatırları yaşıyor. Dünya tarihini değiştiren bu zafer, milletimizin en zor şartlarda neler yapabileceğinin ispatıdır.

Nusret mayın gemisiyle denizde, Çanakkale'de saf tutmuş Mehmetçikle karada destan yazdık.

Son dönemde karşılaştığımız sınamalarının üstesinden gelme saiklerini verenlerin başında Çanakkale Zaferi geliyor. Terörden sokak olaylarına, darbe girişimlerine kadar verdiğimiz tüm mücadelelerde Çanakkale kahramanlarını örnek aldık. Yaşadığımız her sıkıntıda Çanakkale ruhunu hatırlıyor, mücadelemizi yürütüyoruz.

Türkiye Yüzyılı vizyonun temeli Çanakkale'de kazandığımız zaferdir. Yılmadık, yılmayacağız.

108 yıl sonra bir kez daha şehitlerimizin aziz hatırlarını yad etmek için buradayız. Tarihe saygı duymak ve hatıraları yaşatmak eserlere sahip çıkmayı gerektirir. Şehitliklerimizi ayağa kaldırarak, emanetleri koruyarak ecdada saygımızın gereğini yerine getiriyoruz.

2014 yılında Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı'nı biz kurduk. Çanakkale Destanı Tanıtım merkezi, çevre düzenlemesi, kurulan müzeler sayesinde bölgeyi ecdadın hatırasına yakışır bir görünüme kavuşturduk.

Seddülbahir Kalesi de bunlardan birisidir. 3,5 asır önce boğazın girişinde inşa ettirilen Seddülbahir Kalesi Çanakkale Savaşı'nda da önemli rol oynamıştır. Düşmanın ilk saldırdığı ve son ayrıldığı kalenin müze olarak açılmasını isabetli görüyorum.

Geçmişini bilmeyenin geleceği kuramayacağı gerçeğinden hareketle evlatlarımızın buraları görmeleri gerektiğine inanıyorum.

Çanakkale Köprüsü bölge için destandır. Tasarımı ve mühendisliğiyle ülkemize kazandırdığımız köprüüzü Marmara bölgemizi çepeçevre saran otoyol ağımızı birleştirdik. 1 yılda 2 milyona yakın araç bu köprümüzü kullandı.

TAHIL KORİDORU SÖZLEŞMESİ

BM ile birlikte geçtiğimiz Temmuz ayında imzaladığımız Karadeniz Tahıl Koridor ile ilgili bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Her iki tarafla görüşerek sürenin uzatılmasını sağladık. Anlaşmanın bir kez daha uzatılması konusunda Rusya ve Ukrayna taraflarıyla ile BM taraflarına teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresi uzatıldı ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale