Covid ilacı Molnupiravir 65 yaş ve üstü vatandaşlara dağıtılmaya başladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde Molnupiravir ilacının koronavirüs tedavisi kapsamına alındığını açıklamıştı. Bugünden itibaren Molnupiravir ilacı, koronavirüs testi pozitif çıkan 65 yaş üstü vatandaşlara bedava dağıtılmaya başlandı.

Koronavirüsü hedef alarak çoğalmasına engel olduğu belirlenen Molnupiravir ilacının PCR testi pozitif çıkan 65 yaş üstü kişilere kullanılmaya başlandığı açıklandı.

Geçtiğimiz hafta onaylanan ilaç ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilacın önümüzdeki hafta 65 yaş üstü ve kronik hastalarda kullanılmaya başlanacağını açıklamıştı.

MOLNUPİRAVİR NEDİR?

Molnupiravir, Covid tedavisinde kullanılan ilk özel oral antiviral ilaç olarak tanımlanıyor.

Hap, corona virüsün kendi kopyasını ortaya çıkarmak için kullandığı enzimlerini hedef alarak onu zedeliyor. Bu durum virüsün çoğalmasına engel oluyor.

Covid ilacı Molnupiravir 65 yaş ve üstü vatandaşlara dağıtılmaya başladı ile ilgili etiketler Sağlık Bakanı salgın Molnupiravir koroanvirüs korona ilacı
GÜNÜN VİDEOSU

Azerbaycanlı TV spikerinin Kılıçdaroğlu yorumu gündem oldu: Bay Bay Kemal, vay vay Kemal oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında bir düzine yenilgi alan Kılıçdaroğlu'nun durumuna Azerbaycanlı TV spikerinin yorumu gündem oldu. Azerbaycanlı TV spikeri, "Önce Bay Kemal, sonra Bay Bay Kemal, nihayetinde ise vay vay Kemal" dedi.