Çin, savaştan Rusya'yı sorumlu tutmadı: Birleşmiş Milletler'de çekimser oy kullandı

Batı ülkelerine karşı Rusya ile yakın ilişkileri bulunan Çin, Birleşmiş Milletler'in Ukrayna'daki insani krizden Moskova yönetimini sorumlu tutan kararına 'çekimser' oy kullandı. NATO'nun çağrısı sonrası Çin'in Rusya'ya desteğinin sürmesi ise dikkat çekti.

BM Genel Kurulu, Ukrayna'daki savaşın insani sonuçlarına dikkati çekmek için dün düzenlediği olağanüstü oturumda, Rusya'ya Ukrayna'daki saldırılarına son verme, tüm güçlerini geri çekme çağrısı ve Kiev'e daha fazla yardım yapılmasını öngören kararı 5'e karşı 140 oyla kabul etti.

Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Eritre tasarıya karşı çıkarken aralarında Çin'in de bulunduğu 38 ülke "çekimser" oy kullandı.

Bu arada Güney Afrika tarafından sunulan, Çin'in de desteklediği Ukrayna'daki savaşın sorumlusu olarak Rusya'yı işaret etmeden insani duruma değinen bir başka karar tasarının oylanması teklifi ise Genel Kurul'da kabul görmedi.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, Güney Afrika'nın teklifine destek için yaptığı konuşmada, tüm ülkelerin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması gerektiğini belirterek insani konuların siyasileştirilmesinden kaçınılmasını istedi.

Cang, Güney Afrika versiyonunun BM üyelerini birliğe teşvik edilmesi ve diyaloğa kapı açılmasına daha fazla katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Çin, daha önce de BM Genel Kurulu'nun 2 Mart'ta Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırısını kınayan karar tasarısı için de "çekimser" oy kullanmıştı.

BM üyesi devletlerin bir konudaki genel yaklaşımını ortaya koyması bakımından anlam ifade eden Genel Kurul kararlarının bağlayıcı yaptırım gücü bulunmuyor.

NATO'DAN ÇİN'E ÇAĞRI GELMİŞTİ

Dün gerçekleşen NATO zirvesi sonrası yapılan ortak açıklamada Çin'e çağrı yapılarak Rusya'ya desteğine son vermesi istenmişti. NATO zirvesi sonrası yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Çin, Rusya'nın savaşına herhangi bir şekilde destek olmaktan kaçınmalı. Putin, Ukrayna'aki askerlerini çekip savaşı sonlandırmalı. İttifakın her karış toprağını savunmayı sürdüreceğiz. Rusya'nın sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Genel Sekreter Stoltenberg, 30 Eylül 2020'ye kadar görevde kalacak. Ukrayna'ya saldırılardan Belarus'u sorumlu tutuyoruz."

 

Çin, savaştan Rusya'yı sorumlu tutmadı: Birleşmiş Milletler'de çekimser oy kullandı ile ilgili etiketler Çin Rusya Birleşmiş Milletler Savaş Ukrayna insani kriz