Borcu Olan Emekliler Dikkat! Emekli Maaşına Haciz Gelirse Yapmanız Gerekenler...

Yeni yılla birlikte maaşlarına zam da gelen emekliler borçlarından dolayı icra korkusu yaşayabiliyor. İcra Uzmanı Caner Çakı'nın bu konuda kritik bir uyarısı var. Emekli maaşına haciz gelir mi, borcu olan emekliler neler yapmalı sorularına yanıt verdi.

Emekli maaşlarına gelen hacizin kaldıralabileceği konusunda kritik bir uyarıda bulunan İcra Uzmanı Caner Çakı, maaşa haciz geldiği takdirde itirazda bulunabileceğini ifade etti.

Kredi kullanan emeklileri maaşa haciz korkusu sardı. Son günlerde oldukça merak edilen bu konu hakkında araştırmalar da hızlandı. Yeni yılla birlikte maaşlarına zam gelen milyonlarca emekli maaşa haciz gelmemesi için yapmaları gerekenleri merak ediyor.

Emekli Maaşına Gelen Haciz Kaldırılabiliyor!

Kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen emekliler, "Emekli maaşına haciz gelir mi" sorusuna da yanıt buldu. Buna göre haciz işleminin emekli maaşının en fazla yüzde 25'ine uygulanabiliyor.

İcra İflas Kanunu'nda yer alan beyana göre; maaşlar, tahsisatlar, yaşlılık aylıkları gibi maaşlar, kısmen haciz uygulanabilecek maaşlar arasında yer alıyor. İcra memuru evinize geldiğinde borçlunun ancak maaşının dörtte birine el koyabiliyor. Kalan kısım borçlunun eşi ve çocukları için saklı tutuluyor.

Milyonlarca emekliye kritik ''emekli maaşına haciz'' uyarısı - Resim: 8

Emekli Maaşına Gelen Haciz İçin Tek İstisna...

Sosyal güvenlik hukuku, sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesini yasaklamıştır. Kanun sadece bununla kalmayarak sigortalıların ve onların geride kalan eş, çocuk, ana ve baba gibi hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri koruma altına alınmıştır.

Emekli maaşına haciz uygulanması halinde 5510 sayılı kanun gereği itirazda bulunabilir, hakkınızı arayabilirsiniz. Hakim büyük ihtimalle bu kararı kaldıracaktır. Maaşınıza uygulanabilecek haciz için tek istisna da borçlunun ‘ben bu borcu ödemek istiyorum maaşımdan kesilebilir' demesidir”

 

Borcu Olan Emekliler Dikkat! Emekli Maaşına Haciz Gelirse Yapmanız Gerekenler... ile ilgili etiketler emekli emekli maaşı Haciz
GÜNÜN VİDEOSU

Kastamonu'da şiddetli yağış! Dereler taştı, okullar tatil edildi

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağış nedeniyle hayat durma noktasına geldi. İnebolu Çayı'nda ortaya çıkan görüntüler ise oldukça korkutucu.