BioNTech aşısı üçüncü dozda ne kadar etkili? Araştırma sonucunu açıkladılar

Türkiye'de de kullanılan koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech ve Pfizer aşının üçündü dozdaki koruma oranını açıkladı. Yapılan araştırmaya göre aşının 3. dozunun Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağlıyor. Buna göre 3 doz aşı olanlarda 2 doz olanlara göre antikor seviyesi 5 kat artıyor.

BioNTech-Pfizer, geliştirdiği Kovid-19 aşısının 3'üncü dozunun antikor seviyelerini artırarak Delta varyantına karşı önemli ölçüde koruma sağladığını duyurdu.

Açıklanan verilere göre, 18-55 yaş grubunda 3'üncü doz BioNTech aşısı olanların antikor seviyelerinin ikinci doza kıyasla 5 kat daha yüksek olduğu tespit edildi.

65-85 yaş aralığındaki 3'üncü doz aşı olan kişilerde ise antikor seviyelerinin ikinci doza göre 11 kat daha yüksek olduğu belirlendi.

Söz konusu verilerde, 3'üncü dozun, daha yüksek antikor üreterek Kovid-19'un Beta gibi diğer varyantlara karşı da etkili olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan, BioNTech-Pfizer'dan bilim insanları, "3'üncü dozun Delta varyantına karşı ikinci ve ilk doza nazaran 100 kata kadar etkili olma potansiyeli olduğunu" öne sürdü.

BioNTech aşısı üçüncü dozda ne kadar etkili? Araştırma sonucunu açıkladılar ile ilgili etiketler BioNTech Pfizer aşı 3. doz delta varyantı
GÜNÜN VİDEOSU

Tarladaki yumurtalarını korumak isteyen kuş, kanatlarını açarak traktöre karşı koydu!

Manisa'da bir mahmuzlu kızkuşu, kendisine doğru ilerleyen traktörü görünce kaçmak yerine kanatlarını açarak traktöre karşı koydu. Tarladaki yuvasını ve yumurtalarını korumak isteyen kuşun traktörle tarlayı süren çiftçiyi durdurduğu anlar kameraya yansıdı.