Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Azap: Toplumun yüzde 60'ı koronavirüse yakalanacak

Son dakika... Tüm dünyayı etkisi altına alan ve on binlerce insanın ölümüne yol açan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Toplumun yüzde 60'ı hastalanana kadar bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağımızı belirten Azap, Ankara'da vaka sayısında hızlı bir tırmanışın olmadığını ancak İstanbul'da salgının hızının diğer illere göre iki üç hafta önde olduğunu söyledi.

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap koronavirüsle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Azap, toplumun yüzde 60'ının koronavirüse yakalanacağını dile getirdi.

"İSTANBUL'DA SALGININ HIZI DİĞER İLLERE GÖRE 2-3 HAFTA ÖNDE"

Sözcü'nün haberine göre; Azap, ülkede salgının artmasıyla sadece teoride değil, görev yaptığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde hastaların tedavileriyle de ilgilendiklerini dile getirdi. Azap, Ankara'da vaka sayısında hızlı bir tırmanışın olmadığını ancak İstanbul'da salgının hızının diğer illere göre iki üç hafta önde olduğunu söyledi.

"ASIL AMAÇ SALGININ KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE TOPLUMDA YAYILMASINI SAĞLAMAK"

Koronavirüsle mücadelede virüsün tamamen yok edilip durdurulamayacağını anlatan Azap "Hastalığı baskılamak için alınan önlemlerin asıl amacı salgının kontrollü bir şekilde toplumda yayılmasını sağlamak. Yoksa biz salgını tamamen durduramayacağımızı çok iyi biliyoruz. Çin bile çok sıkı önlemler almasına rağmen başaramadı bunu. Bu biraz hastalığın bulaşma dinamiklerinden kaynaklanıyor. Bu hastalık kendinden önceki SARS virüsünebenzemiyor. O tamamen yok edilebilmişti. Bu ise yavaşlatılabilecek. Toplumun yüzde 60'ı hastalanana kadar biz bu salgınla uğraşmak zorunda kalacağız.'' diye konuştu.

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Azap: Toplumun yüzde 60'ı koronavirüse yakalanacak ile ilgili etiketler Koronavirüs Alpay Azap kovid-19 corona covid-19