Belçika Parlamentosu’ndan tarihi karar! Bu yıl Brüksel'deki kira fiyatlarına zam yapılmayacak

Belçika Parlamentosu tarihi bir karar aldı. Belçika’nın başkenti Brüksel’de kira artışlarının önüne geçmek için kira fiyatlarına sınırlama getirildi. Alınan karara göre Brüksel’de en düşük enerji verimliliğine sahip F ve G sınıflarındaki evlere bu yıl zam yapılmayacağı açıklandı. İşte detaylar…

Belçika’nın başkenti Brüksel Parlementosu, enerji krizi nedeniyle sehirdeki kira artışlarına sınırlamaya yönelik teklifi kabul etti. Düşük enerji verimliliğine sahip evlerin kiraları bir yıl boyunca artırılamayacak. Brüksel'de kiraların artış oranını belirleyen endeksleme sistemi hesaplaması bir yıl için değiştirilecek.

Belçika Parlamentosu’ndan tarihi karar! Bu yıl Brüksel'deki kira fiyatlarına zam yapılmayacak

Yeni düzenlemeye göre kira artışları konutların enerji sınıflarına göre yapılabilecek. Enerji performansı A, B, C ve D sınıfında olan evlerin kiralarına enflasyon oranına bağlı endeksleme sistemi uygulanacak. Böylece sadece yüksek enerji verimliliğine sahip dairelerin kiralarına zam yapılabilecek. Enerji sınıfı E olan konutların kiraları endeksleme oranının yüzde 50'si kadar yükseltilebilecek.

F VE G SINIFLARINDAKİ EVLERE ZAM YAPILMAYACAK 

En düşük enerji verimliliğine sahip olan F ve G sınıfındaki evlerin kiralarına bu yıl zam yapılamayacak. Yeni düzenleme Brüksel'deki kiralık dairelerin yaklaşık yüzde 65'inde etkli olacak.

Yapılan çalışmalarda Brüksel'deki kiralık konutların yüzde 30'unun G sınıfında, yüzde 15'inin E sınıfında ve yüzde 20'sinin D sınıfında olduğu ortaya koyuyor.

Brüksel'de ev sahipleri kiralık dairelerine yüksek maliyetli olan yalıtım ve izolasyon gibi harcamaları yapmaktan çekiniyor. Bu durum, son dönemde yaşanan enerji kriziyle birlikte düşük enerji verimliliğine sahip konutlardaki kiracıları zor duruma bırakıyor.

ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKTI 

Belçika'da enflasyon, eylülde 1975 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye çıktı. Ülkede enflasyondaki yükselişin ana nedeni ise enerji oldu. Ülkede eylül ayında 1 yıl öncesine kıyasla doğal gaz fiyatı yüzde 134,9, elektrik fiyatı yüzde 81,3 ve kalorifer yakıtı fiyatı da yüzde 56,3 arttı.

Belçika Parlamentosu’ndan tarihi karar! Bu yıl Brüksel'deki kira fiyatlarına zam yapılmayacak ile ilgili etiketler Belçika enflasyon Brüksel Kira fiyatları Belçika parlementosu
GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.