Avrupa’nın emlak fiyatları en yüksek şehri Paris

Avrupa genelinde gerçekleştirilen bir araştırma, emlak fiyatlarının en yüksek olduğu şehrin, Fransa’nın başkenti Paris olduğuna işaret etti. Satılık gayrimenkul bakımından en pahalı şehir olan olan Paris'te metrekare fiyatının ortalama 13 bin 462 euro olduğu görüldü.

Avrupa genelinde gerçekleştirilen bir araştırma, emlak fiyatlarının en yüksek olduğu şehrin, Fransa’nın başkenti Paris olduğuna işaret etti. Muhasebe ve profesyonel danışmanlık gibi hizmetler sunan Londra merkezli uluslararası Deloitte şirketinin yayımladığı 2022 Emlak Endeksi'ne göre, ikinci sırada Almanya’nın Münih kenti yer aldı. Münih'te metrekare fiyatı 10 bin 500 euro çıktı. Münih'i İngiltere'nin başkenti Londra izledi.

avrupanın-emlak-fiyatları-en-yuksek-sehri-paris

Araştırma kapsamında Deloitte uzmanları, 23 Avrupa ülkesindeki 68 büyük kentte anketler gerçekleştirdi.

Londra'da metrekare fiyatı ortalama 8 bin 426 euro olarak görülürken Norveç’in başkenti Oslo’da 8 bin 417 euro, Alman kenti Frankurt ise 8 bin 400 euro olarak hesaplandı.

Araştırma kapsamındaki 68 kent arasında metrekare fiyatının bin euronun altında olduğu şehirler sadece Varna ve Burgaz oldu. Karadeniz kıyısındaki bu Bulgar kentlerinde metrekare fiyatı ortalama 900 euro civarında hesaplandı.

KİRALARI EN YÜKSEK ŞEHİR YİNE PARİS 

Aylık kira bakımından da en pahalı kent Paris oldu. Paris'teki emlak kiralarında metrekare fiyatının ortalama 29,10 euro olduğu görüldü.

Paris'i 26,56 euro ile Oslo, 25,12 euro ile Londra, 22,45 euro ile Hollanda’nın başkenti Amsterdam ve 21,32 euro ile Norveç şehri  Trondheim takip etti.

avrupanin-kira-indeksi-en-dusuk-ulkesi-bulgaristan

EN DÜŞÜK KİRALAR BULGARİSTAN’DA 

Bulgaristan, metrekare başına düşen en düşük kira ücretleri bakımından da ilk sırada yer aldı. Listenin son üç sırasında, 4,60 euro ile Bulgaristan'ın başkenti Sofya, 3,70 euro ile Varna, ve 2,90 euro ile Burgaz yer aldı.

YÜKSEK FİYATLARIN NEDENLERİ 

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan emlak uzmanı Michael Müller, inşaat sektöründe fiyatların Avrupa genelinde yükseldiğini belirtti.

Tedarik zincirlerindeki sorunlar ve inşaat malzemelerindeki kıtlık, projelerin planlama ve uygulama aşamalarındaki riskleri artırdı. Müller, personel eksikliği ve enflasyonun da fiyatları artırdığını söyledi. Ancak yükselen faiz oranlarının talebi ve fiyat artışını yavaşlatabileceği düşünülüyor.

Araştırmaya göre, başta Polonya, Slovakya ve Macaristan olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde emlak piyasaları Ukraynalı mültecilerin gelişinden de etkilendi. Araştırmada, "2022'nin ikinci çeyreğinde, birçok dairenin Ukrayna'daki savaştan kaçan ailelerin kullanımına sunulmasıyla kiralık ev piyasalarındaki arz da azaldı" denildi.

Deloitte, emlak fiyatlarının, Rusya’nın Ukrayna'yı işgali sonrası başlayan savaşın etkisiyle 2022'de daha da yükselmesinin beklendiğini belirtti.

 

GÜNÜN VİDEOSU

Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken 70 yaşındaki seçmeni Togg ile oy kullanacağı okula götürdü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa'da oyunu kullandı. Bakan Varank, Bursa'da oy kullanırken yürüme güçlüğü çeken Hatice Sevinç'i Togg ile evinden alarak oy kullanacağı okula götürdü. İşte detaylar...