Avrupa'daki enerji krizi sürüyor: Almanya "3 aylık doğalgazımız kaldı" dedi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası Batı ülkelerinden gelen yaptırımlara misilleme olarak doğalgaz akışını kesmesi sonrası Avrupa'da enerji krizi yaşanıyor. Almanya'dan gelen açıklamada, Rusya'dan hiç doğalgaz gelmemesi durumunda 3 aylık stoklarının kaldığı bildirildi. Gas Infrastructure Europe verilerine göre, 13 Ağustos itibariyle Avrupa'da yeraltı doğalgaz depolama istasyonlarındaki rezerv miktarının yüzde 74 seviyesinde bulunuyor.

Rusya’nın kısıtlamalarıyla Almanya’da enerji krizi kış öncesi zirveye çıktı. Ülke, 3 aylık gaz stoku kaldığını açıkladı.

Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan habere göre, Federal Şebeke Başkanı Klaus Mueller, Rusya’nın gaz akışını tamamen kesmesi durumunda ellerinde sadece 2 - 2,5 aylık gaz stoğu kaldığını bildirdi. Mevcut durumda stokların yüzde 77'sinin dolu olduğunu belirten Muller, Kasım ayı için hedeflenen yüzde 95 doluluk oranına ulaşmanın 'zorlu' olacağını söyledi.

Mueller "Depoları doldurmak konusunda öncesinden hızlıyız ancak rahatlayamayız, bu şekilde devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Öte yandan Almanya, son üç nükleer santrali için uzun süredir planladığı kapanma tarihini ertelemeye hazırlanıyor. WSJ, parlamentoda bir oylama ile ertelemenin gerçekleşebileceğini belirtti.

RUSYA VANAYI NASIL KISTI?

Rusya'nın Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderdiği doğal gaz miktarı, mayısta yarı yarıya azalarak günlük 41 milyon metreküp seviyesine inerken, aynı dönemde Yamal-Avrupa boru hattı üzerinden sevkiyatlar da yaptırımlar gerekçe gösterilerek Gazprom tarafından durdurulmuştu.

Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli bir diğer boru hattı Kuzey Akım'da yaşanan teknik sorunlar ise Rusya ve Almanya arasındaki karşılıklı suçlamaların devam etmesiyle hala çözüme kavuşturulamadı. Gazprom, 25 Temmuz'da yaptığı açıklamada, ekipmanlarda gerekli bakımların yaptırımlar nedeniyle yapılamadığına işaret ederek, Kuzey Akım üzerinden Avrupa'ya giden doğal gaz akışını kapasitenin yüzde 20'sine düşürdüğünü duyurmuştu.

6 ÜLKEYE GAZ AKIŞINI KESTİ

Rusya ayrıca, Batılı ülkelerin kendisine yönelik yaptırımları nedeniyle yürürlüğe koyduğu "rubleyle ödeme" sistemine uymadıkları gerekçesiyle Letonya, Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda'ya doğal gaz sevkiyatlarını da tümüyle durdurma kararı aldı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre, Avrupa Birliği (AB), Rusya'dan geçen yılın temmuz ayında günlük yaklaşık 300 milyon metreküp gaz ithal ederken, bu miktar Temmuz 2022 itibarıyla 100 milyon metreküpün altına indi. Böylece, AB'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz miktarı bir yılda yüzde 70 azaldı.

AB, Rusya ile doğal gazda yaşanan sorunların yanı sıra yer altı depolarında azalan rezervlerini de talebin güçlü şekilde arttığı kış mevsiminden önce doldurmak istiyor.

AVRUPA'DA DEPOLARDA NE KADAR GAZ KALDI?

Gas Infrastructure Europe (GIE) verilerine göre, Avrupa'daki yer altı doğal gaz depolama tesislerindeki doluluk oranı 13 Ağustos itibarıyla yüzde 74 seviyesinde bulunuyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, geçen ay yaptığı açıklamada, Avrupa'nın 1 Ekim'de başlayacak kış sezonu öncesinde depolama tesislerini yüzde 90'ın üzerinde doldurması gerektiği, bu durumda bile sezonun ikinci yarısında arz kesintileriyle karşı karşıya kalınabileceği değerlendirmesinde bulundu.

AB, Rusya'nın gaz vanalarını tamamen kapatması ihtimaline karşı enerji tasarrufu için hazırladığı gaz acil durum planını 9 Ağustos'ta hayata geçirdi. Planla, AB ülkelerinin Mart 2023'ün sonuna kadar gaz tüketimini, son 5 yıldaki ortalama tüketime kıyasla gönüllü olarak yüzde 15 azaltmaları öngörülüyor. Bunun yeterli olmaması durumunda tasarruf önlemlerinin zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

AB Komisyonu, bu kapsamda yıllık 45 milyar metreküp doğal gaz tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Genel Müdürü Konstantin Simonov, doğal gazla ilgili sorunların Avrupa'nın attığı adımlar nedeniyle yaşandığını söyledi.

Almanya ve Polonya'da Gazprom'a ait altyapılara yönelik atılan adımların doğal gaz sevkiyatlarında sorunlara neden olduğunu belirten Simonov, "Doğal gazın yerine petrol ve kömür kullanılabilir ancak bunlar da mevcut değil. Avrupa her şeyi ne pahasına olursa olsun satın almaya çalışıyor ancak Avrupa'nın enerjideki dönüşüm kapsamında kömür, petrol ve gaz sektörlerine saldırması nedeniyle bu sanayilerde yatırım sıkıntısı yaşanmıştı. Bu da başka bir hataydı. Artık piyasada enerji fazlası yok." dedi.

Simonov, Gazprom'un söz konusu sorunları çözemeyeceğini dile getirerek, "Yer altı gaz depolama tesislerine el mi konuldu? Onları kendiniz doldurun. Türbinler yaptırımlar altında mı? Kuzey Akım üzerinden sevkiyatlar azalır. Örneğin, TürkAkım tam kapasite çalışıyor. Türkiye, Sırbistan ve Macaristan'a karşı tüm yükümlülükler yerine getirilecektir. Bulgaristan Rus gazını almayı reddediyor ve bu onların sorunu, bırakın çözsünler." diye konuştu.

Avrupa'daki enerji krizi sürüyor: Almanya "3 aylık doğalgazımız kaldı" dedi ile ilgili etiketler Almanya Avrupa Rusya doğalgaz
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev ve Fulya Öztürk arasındaki diyalog gündem oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan lideri İlham Aliyev'in Nahçıvan'da gazeteci Fulya Öztürk ile aralarında geçen diyalog sosyal medyada gündem oldu.