Avrupa'da gaz krizi alarm veriyor: Yaşlılara Türkiye daveti! "Kışı Türkiye'de geçirin"

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ile birlikte AB ülkeleri yaptırımları peşe peşe devreye sokarken, bu kararların olumsuz yansımaları da başladı. Doğalgazda dışa bağımlı olan Avrupa ülkeleri kışın evlerde yaşanacak ısınma sorunlarına yönelik tedbirler artırıldı. Türkiye’deki bazı otellerin Almanya’daki yaşlı kesimin kışı Türkiye’de geçirmelerini sağlayacak paket turlar için tur operatörleri ile görüşme yaptığı ifade ediliyor.

Rusya’nın AB’nin yaptırımları üzerine doğalgaz sevkiyatını düşürmesiyle Avrupa’da kışın evlerde yaşanacak ısınma sorunlarına yönelik tedbirler artırıldı.

İklim kriziyle mücadele etmek için kömür santrallarından kurtulmayı hedefleyen Avrupa, kapadığı santralları geri açmaya başlarken, enerji kriziyle mücadele için yurttaşlarına ‘soğuk su kullanın’, ‘gıdaları mikrodalgayla ısıtın’, ‘klima çalışırken kapıları kapayın’ gibi tasarruf önerileri veriyor. Bir yandan da Almanya, Hollanda, Belçika, İsveç, Slovakya, Estonya ve Baltık ülkelerinde insanlar kışa hazırlık yaparak odun stoklamaya başladı. Araştırmalara göre bu ülkelerde odun tüccarları artan talebe yetişemezken, odun fiyatları da yükseldi. Estonya’da yakacak odun fiyatı yüzde 240 artış gösterdi.

 

YAŞLI KESİME KIŞ AYLARI İÇİN 'TÜRKİYE' DAVETİ

Doğalgaz krizinden doğacak sorunlar üzerine özellikle yaşlı kesimin kış aylarını geçirmeleri için aralarında Türkiye’nin de olduğu Akdeniz ülkeleri harekete geçti. Yunan ve İspanyol bakanlar kışın yakıt masrafından kurtulmaları için Almanya’daki yaşlıları ülkelerine davet ederken, Türkiye’deki bazı otellerin Almanya’daki yaşlı kesimin kışı Türkiye’de geçirmelerini sağlayacak paket turlar için tur operatörleri ile görüşme yaptığı ifade ediliyor.

 

AVRUPA'DA TASARRUF İÇİN NELER YAPILACAK?

> Reklam panoları ışıklandırılmayacak.
> Kömür santralleri yeniden faaliyete geçecek.
> Kamu binaları düşük seviyede ısıtılacak.
> Sürekli kullanılmayan mekân ısıtılmayacak.
> Kış için mum ve odun stoku yapılacak.
> Kamu binaları ve mağazalarda ışıklar söndürülecek.
> Sıcak su yerine soğuk su kullanılacak.
> Gıda ısıtmak için mikrodalga kullanılacak.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Avrupa'da gaz krizi alarm veriyor: Yaşlılara Türkiye daveti! "Kışı Türkiye'de geçirin" ile ilgili etiketler Avrupa soba enerji kriz doğalgaz odun
GÜNÜN VİDEOSU

Yavuz Ağıralioğlu "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor" diyen Öztrak'ı ti'ye aldı!

İYİ Partili eski vekil Yavuz Ağıralioğlu katıldığı bir canlı yayında muhalefeti ti'ye aldı. Faik Öztrak'ın "AK Parti muhalefeti dağıtmak istiyor." sözlerini değerlendiren Ağıralioğlu, "Olağanüstü bir tespit. Demek ki siyasi zeka yenildikçe açılıyor" dedi.