Artık devir değişti: Bekara ve öğrenciye ev dönemi

Sürekli artan kiralar nedeniyle ev sahipleri artık eskisi gibi uzun süreli değil daha kısa süreli kiracılar arıyor. Bu nedenle de artık ev sahipleri tarafından ailelerden ziyade bekar ve öğrenciye kiralık ev verilmeye başlandı.

Yıllardır süre gelen 'bekara ve öğrenciye ev yok' söylemi artık 180 derece değişti. Eskiden uzun süreli kiracı arayan ve aileye daire veren ev sahipleri artık öğrencileri ve bekarları tercih ediyor.

Kısa süreli kiraya çıkacak öğrenci ve bekarları tercih eden ev sahipleri, sürekli artan kiralardan en az zararla etkilenmek istiyor.

İzmir Emlak Kulübü Derneği Başkanı Rıdvan Akgün şöyle konuştu:

"Kiralık daire arayışı çok fazla. Mülk sahipleri de doğal olarak kısa süre kalacak kiracı tercihlerine yöneldiler. Eskiden ev sahipleri öğrencilere, bekara ev vermezlerdi. Şimdi ise üniversitede son sınıf ya da 3'üncü sınıf öğrencileri tercih ediliyor ya da 'Bekar olsun yarın evlenir gider.' diyorlar. Kısa süreli olacak, tahliye taahhütnamesi ve kefil verecek. Kira bedelinin iki üç misli fazla bir geliri olacak. Çok şeyler karşımıza çıkıyor."

Artık devir değişti: Bekara ve öğrenciye ev dönemi

İNSANLAR MAĞDUR OLUYOR

Ev sahiplerinin değişen tercihi nedeniyle ev bulamayan birçok kişi de mağdur oldu. İzmir'de 9 yaşındaki engelli kızıyla yaşayan Başak Özcan, onlardan biri.

Özcan ''Şu anki nakliye vesaire ev taşıma bunun sürecinde gelen doğalgaz açma-kapama elektrik su bunların hepsi maddi külfet. Zaman olarak zaten vaktimiz yok. Kızımın okulu eğitim durumu, eve gelen terapistleri, mecburen evimiz olmadığı için dersleri kaldı.'' dedi.

22 gündür bir arkadaşının yanında kaldıklarını söyleyen Özcan, kiralık ev arayışını sürdürüyor.

Artık devir değişti: Bekara ve öğrenciye ev dönemi ile ilgili etiketler kiracı ev sahibi