televizyon

Televizyon, kitle iletişim aracı da olan televizyon, yayınlanan görüntü ve sesleri alıcıya ulaştıran elektronik cihaz sistemidir.

ETİMOLOJİ

Televizyon sözcüğü, Yunanca uzak anlamındaki tele ve Latince görmek anlamındaki visio sözcüklerinden, 20. yüzyıl başlarında türetilmiştir. Sonradan Türk Dil Kurumu tarafından televizyon sözcüğüne karşılık olarak uzgöreç ve uzgörüm kelimeleri önerilmiştir ama bu kelimeler benimsenmemiştir. Türk Dili dergisinde Kırgız Türkçesinde televizyon anlamında kullanılan сыналгы /sınalgı/ sözcüğünün kullanılması da gündeme getirilmiştir.

TARİHÇE

Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık'ın Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird'in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi - Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi.

1930'ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Örneğin 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya'da evlerdeki televizyonlardan izlendi.

RENKLİ TELEVİZYONLAR

1940'larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı. 1950'lerde ABD'de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD'de 1960'larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

TELEVİZYON HAKKINDA

Televizyon yayını, elektromanyetik yoluyla halkın doğrudan doğruya alması maksadıyla yapılan hareketli veya sabit resimlerin, sesli veya sessiz kalıcı olmayan görüntülerinin renkli ya da siyah beyaz yayınıdır.

TV yayın akışı: 26 Şubat Pazartesi
Reyting sıralaması 24 Şubat Cumartesi: TOTAL ve AB'de kim birinci? Bu akşam TV'de neler var? 25 Şubat 2024 TV yayın akışı...
Bu akşam TV'de neler var? İşte 23 Şubat TV yayın akışı... 21 Şubat reyting sonuçları: TOTAL ve AB reyting sıralaması... TV yayın akışı: 22 Şubat Perşembe! Bugün hangi diziler var? TV yayın akışı 19 Şubat Pazartesi: Bu akşam hangi diziler var? TV yayın akışı 17 Şubat Cumartesi: Bu akşam hangi diziler var? TV yayın akışı 16 Şubat Cuma: Bu akşam hangi diziler var? Bu akşam TV'de neler var? İşte 15 Şubat Perşembe TV yayın akışı... TV yayın akışı 14 Şubat Çarşamba: Bu akşam TV'de neler var? Bugün TV'de neler var? İşte 13 Şubat TV yayın akışı... Bugün TV'de neler var? İşte 9 Şubat TV yayın akışı... Bugün TV'de neler var? İşte 8 Şubat TV yayın akışı... Bu akşam hangi diziler var? İşte 7 Şubat TV yayın akışı... Bugün TV'de neler var? İşte 6 Şubat TV yayın akışı... TV yayın akışı 5 Şubat 2024 Pazartesi: Bu akşam TV'de neler var? TV yayın akışı 4 Şubat 2024 Pazar: Bu akşam TV'de neler var? Bugün TV'de neler var? İşte 2 Şubat TV yayın akışı... Reyting sonuçları 31 Ocak Çarşamba: İşte TOTAL ve AB sonuçları... Bu akşam TV'de neler var? 1 Şubat 2024 TV yayın akışı... Bugün TV'de neler var? İşte, 31 Ocak Çarşamba TV yayın akışı... TV yayın akışı: 30 Ocak Salı Reytinglerde kim birinci oldu? İşte 28 Ocak Pazar reyting sonuçları... Bugün TV'de neler var? İşte, 29 Ocak Pazartesi TV yayın akışı... 28 Ocak Pazar TV yayın akışı: Bu akşam TV'de neler var? Televizyon fiyatları! Samsung, Arçelik, LG, Vestel, Beko televizyon! Bu akşam hangi diziler var? İşte 26 Ocak TV yayın akışı... Bu akşam TV'de neler var? İşte 25 Ocak Perşembe TV yayın akışı... Aile dizisi final yapıyor!