Bursa

Bursa, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 2.901.396 nüfusa sahiptir. 2016 Dünya Yaşanabilir Şehirler sıralamasında Dünya'da 28. Türkiye'de 1. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr'dır. Kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve batıda Balıkesir illeri ile çevrilidir.

Ekonomik açıdan Türkiye'nin en gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli birkaç sanayi kentinden biridir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-10 sezonunda Süper Lig şampiyonudur.

Bursa, sanayi istatistiklerine göre Türkiye'nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezidir. CNN International tarafından Türkiye'nin Detroit'i yakıştırması yapılmıştır. Tofaş-Fiat, Renault, Bosch, Peugeot, Karsan Otomotiv, binek otomobil ve ticari araçlar ile Cobra Güleryüz otobüs fabrikaları Bursa'da bulunmaktadır. Bursa'nın otomotiv sanayinin Türkiye'de merkezi olmasından dolayı kurulan Bursa Otomobil Müzesi yine bu şehirde bulunmaktadır.

Acılı anne ''Babası oğlumun naaşını kaçırdı'' diyerek isyan etti!
Kadınları eşya gibi katalogla pazarlayan fuhuş çetesi çökertildi Sporcuları taşıyan minibüs hafriyat kamyonuna çarptı: 1 ölü, 16 yaralı
Öfkeli sürücü aracını şampiyonluk kutlayan taraftarların üzerine sürdü Şampiyonluk kutlaması pahalıya patladı! Alkollü sürücüye ceza yağdı Bakan Varank, yürümeye zorluk çeken seçmeni Togg ile sandığa götürdü Eniştesini öldüren kayınbiradere mahkemeden iyi hal ve tahrik indirimi Restoran çalışanları ile müşteriler arasında silahlı kavga: 2 yaralı Bursa'da hangi parti seçimi kazandı 2023? Bursa milletvekili seçim sonuçları 2023! Alkolmetreye üflememek için direnen sürücü polise zor anlar yaşattı Otoyolda feci kaza! Otomobil TIR'a çarptı: 1 ölü, 1 yaralı Servis otobüsüyle çarpışan halk otobüsü iş yerine girdi! "İtalyanlar ne diyor biz yapmadık! Türkler yaptı, diyor" Togg dünyanın en çok ellenen arabası oldu! Bakan Varan'a afişli karşılama: Naptın sağdıç HDP'liler Bursa'da Cumhur İttifakı destekçilerine saldırdı Bursa'da feci kaza! Araç ikiye bölündü: Ölü ve yaralılar var Bakan Varank, pazarcı önlüğü ile tezgah başında! Öğrencileri taşıyan otobüs devrildi! Servis midibüsü kamyon ile çarpıştı: Çok sayıda öğrenci yaralandı! Bakan Nebati ÖTV muafiyetinin detaylarını paylaştı! Balıkesir'de korkutan deprem! Bursa'da da hissedildi... Türkiye'nin ilk batarya fabrikası kuruluyor! 50 kişinin birbirine girdiği kavgada taşlar ve sopalar havada uçuştu Dilenciden çıkan para şoke etti! 1 saat sonra tekrar yakalandı... O şehirde yaşayanlar dikkat: 6 değil 14 aktif fay hattı var HDP Bursa milletvekili aday listesi 2023 MHP Bursa milletvekili adayı listesi 2023 CHP Bursa milletvekili aday listesi 2023