Antalya

Antalya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehri. 2016 sonu itibarıyla İl Nüfusu: 2.328.555'dir. İlin yüzölçümü 20.177 km2'dir. İlde km2'ye 115 kişi düşmektedir. (Yoğunluğun en fazla olduğu ilçe: 5067 kişi ile Muratpaşa'dır.) 19 İlçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır.

Tamamı Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer alır ve Antalya Körfezi'yle Batı Torosların arasında kurulmuştur. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin altıncı büyük ilidir. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Antalya şehri, 1980 yılından sonra uygun iklim koşulları ve turizm etkinlikleri nedeniyle hızla gelişmiş ve buna paralel olarak il de günümüzde Türkiye'nin en kalabalık beşinci ili olmuştur. Antalya'da ekonomik hayat büyük oranda ticaret, tarım ve turizme dayalıdır.

Antalya ilinin kapsadığı bölge tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmıştır ve Türkiye'de en çok antik kent bulunan ildir. Sırasıyla Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyetinde bulunan Antalya bu medeniyetlerin hiçbirine başkentlik yapmamıştır.

İlin tamamı Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nde yer alır ve Akdeniz ikliminin etki sahasındadır. Yerleşim yerleri haricindeki il topraklarının büyük kısmı tahıl tarlalarıyla kaplı platolardan oluşur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Hava Meydan Komutanlığı Antalya'da bulunmaktadır.

Antalya 2015 yılı G-20 Zirvesi'nin ve Expo 2016'nın ev sahibidir.

Antalya turizmde tüm zamanların rekorunu kırdı
Antalya'da 3 katlı bina büyük bir gürültüyle çöktü! "Emek hırsızlığı yapma, kendi belediyelerine kız!"
İYİ PARTİ’NİN PARAYLA SATILAN LİSTELERİNDE DUDAK UÇUKLATAN RAKAMLAR! Antalya'da korkutan deprem! Antalya'da korkutan deprem! Meteoroloji'den 'göz gözü görmeyecek' uyarısı! Alanya'da uygun fiyatlı tatilin adresi: Odamax! Antalya'da korkutan deprem! Dünyada en çok turist çeken şehirler belli oldu: İkisi Türkiye'den TOKİ Ankara ve İstanbul dahil 42 şehirde arsa satışa sundu Konut satışları 9 aylık dönemde yüzde 15 azaldı İşe yeni başlayan çıraktan, kuafördeki kediye akılalmaz işkence! O ilde bütün uçuşlar durduruldu! Bakan Kacır 'Hayırlı olsun' diyerek duyurdu İstanbulspor başladı Antalyaspor bitirdi Antalya Altın Portakal Film Festivali iptal edildi! Hedef 4 milyar dolar! Avrupalı zincir marketler Antalya’ya akın etti Kültür ve Turizm Bakanlığı duyurdu: Çekiliyoruz! Antalya'da bebeğini balkondan atan annenin ifadesi orta çıktı Otlukta başladı, lüks tekneye sıçradı, orman yangınında dönüştü! Yolcu uçağı taksi yolu dışına çıktı! Suç örgütü yöneticisi Şerafettin Dadaş yakalandı! Alanya'daki orman yangını kontrol altına alındı! Antalya'da orman yangını! Şarampole yuvarlanmış araçta boğazı kesik halde bulundu Eski belediye başkanı çatıdan atlayarak intihar etti! Uyuşturucu krizine giren turist ortalığı birbirine kattı! İl olma potansiyeli yüksek 67 ilçe ortaya çıktı! Akrepleri ağzına alıp kendini sokturdu! Nedeni ise şaşkına çevirdi