Ağrı

Ağrı (Kürtçe: Agirî), Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Adını kısmen sınırları içerisinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır. 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il olmuştur. İlin doğusunda İran, kuzeyinde Kars, kuzeybatısında Erzurum, güneybatısında Muş ve Bitlis, güneyinde Van ve kuzeydoğusunda Iğdır bulunmaktadır.

İl Nüfusu: 536.285'dir. Bu nüfusun %58,7'si şehirlerde yaşamaktadır. (2017). İlin yüzölçümü 11.099 m²'dir. İl merkezi Ağrı'nın denizden yüksekliği: 1630 m.'dir. İlin rakımı en yüksek ilçesi Diyadin'dir (1933 m.).

2017 yılında TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 8 İlçe, 12 belediye, bu belediyelerde 99 mahalle ve ayrıca 562 köyü vardır.

Ağrı’da hangi parti seçimi kazandı 2023?
Ağrı milletvekili seçim sonuçları 2023! Barış Atay kimdir? Milletvekili seçildi mi?
MHP Ağrı milletvekili adayı listesi 2023 AK Parti Ağrı milletvekili adayı listesi 2023 İYİ Parti Ağrı milletvekili adayı listesi 2023 Ağrı'da 4.3 büyüklüğünde deprem! Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan istifa etti! Ağrı’da şaşırtan görüntü! Yoğun kar yağışı sebebiyle eğitime 1 gün ara verildi! Ağrı Ramazan İmsakiyesi 2023 Ağrı Belediye Başkanı Sayan hastaneye kaldırıldı Dilucu Sınır Kapısı'nda yılbaşı öncesi telefon kayıt ettirme kuyruğu Ağrı'daki barınakta köpekler öldürülerek poşetlerle çöpe atıldı Başıboş sokak köpeklerinden kaçan Şilan TIR’ın altında can verdi Şiddetli ağrı sebebiyle gitti çıkan sonuç doktorları hayrete düşürdü! Sayan rafları paylaştı Ağrı Dağı’nda kritik çalışma başladı! Ağrı’da A101’in 5 şubesi mühürlendi "Tarihi İpek Yolu'nu yeniden ihya etmekte kararlıyız!" Belim Tutuldu Hareket Edemiyorum Ne Yapmalıyım? Buscopan Ne İşe Yarar? Buscopan Hangi Ağrıya İyi Gelir? Ağrı’daki kazada ölenlerin sayısı 8’e yükseldi Ağrı'da meydana gelen kazadan acı ayrıntı: Hayatını kaybeden 2 kişi önceki kaza için oradaydı Ağrı'da yolcu otobüsü ile tanker çarpıştı! İstanbul’un en çok göç aldığı şehirler belli oldu! Peki sizin İstanbul’da ne kadar hemşeriniz var? Dereye giren kardeşlerin cansız bedenine ulaşıldı! Yolcuların can güvenliğini hiçe sayan şoför, seyir halindeki otobüste dans etti! Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iletişim bilgileri 9200 TL maaş ile 25 şehirde memur alım ilanı yayımlandı!