Almanya’daki Türk çalışandan duygulandıran sözler: Devlet buradaki 10 kişi için uçak kaldırıyor...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışında ulunan Türk öğrencilerin ülkeye getirilmesi için harekete geçildiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu'nun açıklamasının ardından Almanya'da bulunan Tegel Havalimanı’nda bir görevlinin Türkiye’ye gelmek üzere bulunan öğrencilere verdiği nasihatler izleyenleri duygulandırdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 7 ülkeden 3 bin 358 öğrencinin Türkiye’ye getirilerek, Sakarya ve Samsun’daki yurtlarda karantinaya alınacaklarını söylemişti.

Söz konusu öğrenciler Türkiye’ye getirilmeye başlandı. Almanya Berlin’de bir görevlinin Türkiye’nin koronavirüs nedeniyle mahsur kalan vatandaşlarını kurtarması ile ilgili sözleri hükümeti eleştirenlere tokat gibi cevap oldu.

Görevli, Türkiye’ye gitmek üzere havalimanında bulunan öğrencilere, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu uçağı sizin için tahsis etti. Allah için vatanımızı milletimizi çok sevelim. Çok faydalı insanlar olalım ne olursunuz. Devletimizin yapmış olduğu bu yatırımları unutmayalım. Bu devlet şuan buradaki 10 kişi için uçak kaldırıyor. Hepimiz bunun kıymetini bilelim. İşte Türkiye Cumhuriyeti bu kadar büyük bir devlet. Hiçbir ülkede bu hamleyi göremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki Türk çalışandan duygulandıran sözler: Devlet buradaki 10 kişi için uçak kaldırıyor...

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Uçuş yasağı konulan bazı ülkelerdeki öğrencilerin, bu ülkelerdeki Türk diplomatik misyonlarına başvurarak tahliye talebinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, bu talebin ardından ilgili ülkelerdeki temsilciliklerle çalışmalar başlatttıklarını ve öğrencileri Türkiye’ye getirme kararı aldıklarını ifade etmişti.

Çavuşoğlu, şunları kaydetmişti:

“3 bin 358 öğrencimiz, 7 ülkeden temsilciliklerimize başvurdu. Suudi Arabistan’dan hiç başvuru olmadı. BAE’den sadece 1 başvuru var. Yarından itibaren öğrencilerimizi ülkemize getirmeye başlayacağız. Öğrenciler geldikten sonra 14 gün karantinaya tabi tutulacaklar. Bu konuda kesinlikle taviz vermiyoruz. Kendi sağlıkları, tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızın sağlığı ve sağlık çalışanlarımızın sağlığı için bunları yapmak zorundayız. Sakarya ve Samsun’daki yurtlara yerleştirilecekler. Tüm kurumlarımızla 14 gün içinde gerek sağlık testleri gerek diğer ihtiyaçları karşılanacak.” 

Almanya’daki Türk çalışandan duygulandıran sözler: Devlet buradaki 10 kişi için uçak kaldırıyor... ile ilgili etiketler Türkiye Almanya Türk Berlin Havalimanı Öğrenci Mevlüt Çavuşoğlu tegel