'ABD'li petrol şirketinin terör örgütüyle anlaşması kabul edilemez'

Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK'nın güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin ABD'li bir şirketle petrol anlaşması yapmasına sert tepki gösterdi.

PKK/YPG terör örgütü güdümündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik ‘Delta Crescent Energy LLC’ adlı şirketle bir sözleşme imzalandığının basına bildirilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yayımlanarak, ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayarak yaptığı anlaşmanın kabul edilmeyeceği vurgulandı.

"DOĞAL KAYNAKLAR SURİYE HALKINA AİTTİR"

PKK/YPG terör örgütünün, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelinin açıkça gözler önüne serildiği üzerinde durulan açıklamada, “Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir” ifadelerine yer verildi.

"ASLA KABUL EDİLEMEZ"

Dışişleri Bakanlığı tarafından, ABD'nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşıladıkları belirtilirken, “Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez” denildi.

"TERÖR SUÇUNDAN YARGILANMALILAR"

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulundu.

Karagül,  "PKK/SDG ile Suriye’de petrol anlaşması imzaladı. Bu şirket terör finanse ediyor. Türkiye ve bölgedeki (varsa) yatırımlarına, bağlı işletmelerine, ortaklarına yasak getirilmeli. Sahipleri ve yöneticileri hakkında terör davaları açılmalı." ifadelerine yer verdi.

'ABD'li petrol şirketinin terör örgütüyle anlaşması kabul edilemez' ile ilgili etiketler ABD PKK Dışişleri Bakanlığı suriye demokratik güçleri