ABD savaş gemisi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne gitti: KKTC ve Türkiye'den art arda tepki

ABD donanmasına ait savaş gemisinin GKRY'ye demirlemesinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uygulanan yaklaşık kırk yıldır süren silah ambargosunu kaldırdı. Rum askerlerine eğitim veren Washington yönetimi, son olarak Arleigh Burke savaş gemisini Rum Yönetimi'nin kontrolündeki Limasol Limanı'na gönderdi.

KKTC'DEN TEPKİ

ABD savaş gemisinin GKRY'ye gelmesinin ardından KKTC Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Yapılan yazılı açıklamada "ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimine askeri desteğini artırarak devam ettirmesi, Doğu Akdeniz'de uzlaşı ve diplomasi yerine gerilim ve çekişmeyi tercih ettiğini ortaya koymaktadır" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE'DEN DE TEPKİ GECİKMEDİ

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "KKTC Dışişleri Bakanlığı'nın, ABD'ye ait USS Arleigh Burke isimli muhribin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin limanlarından birine demirlemesi hakkında yaptığı açıklamayı güçlü bir şekilde destekliyoruz. KKTC ile birlikte defaatle vurguladığımız üzere, ABD’nin bölgede Kıbrıs Türk tarafının hilafına attığı denge bozucu adımlar, bu ülkenin Ada'da uzun yıllar boyunca sürdürdüğü tarafsız konumunu zedelemekte ve Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümün önünde engel oluşturmaktadır. ABD'yi bu politikalarını gözden geçirmeye davet ediyoruz. Kıbrıs'ta garantör devlet konumunda bulunan Türkiye'nin her şart ve koşulda Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını savunmayı kararlılıkla sürdüreceğini yeniden vurgulamak istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

ABD savaş gemisi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne gitti: KKTC ve Türkiye'den art arda tepki ile ilgili etiketler KKTC Güney Kıbrıs ABD Savaş Gemi
GÜNÜN VİDEOSU

Şampiyon Galatasaray, Florya'da taraftarıyla buluştu! Muhteşem kutlama

Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluğunu ilan Galatasaray, Ankara deplasmanından evi Florya'ya döndü. Galatasaray’da futbolcular, teknik ekip ve yönetim kurulu üyeleri, şampiyonluğu Florya Metin Oktay Tesisleri’nde sarı-kırmızılı taraftarlarla kutladı.