ABD, Kabil'i Taliban'a kendi eliyle mi verdi? ABD basınından çok çarpıcı iddia

Taliban'ın ABD ve NATO güçlerinin ülkeden tahliyesi için son tarih olarak belirlediği 31 Ağustos'a geri sayım sürerken çok çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Taliban ile ABD'li yetkililerin bir görülme gerçekleştirdiği öğrenildi. Görüşmede Taliban'ın Kabil'in güvenliğini ABD'ye bırakmayı teklif ettiği ancak bunun ABD'li askeri yetkililer tarafından kabul görmediği iddia edildi.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre ABD askeri liderleri ile Taliban'ın iki numarası aynı zamanda siyasi lideri Molla Abdulgani Birader arasında Katar'ın başkenti Doha'da bir görüşme yapıldı.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Kenneth McKenzie de görüşmede yer aldı.

ABD, KABİL'İN GÜVENLİĞİNİ ÜSTLENMEYİ KABUL ETMEDİ

Haber 7'nin derlediği haberde konu ile ilgili Washington Post'a bilgi veren ABD'li yetkilinin iddiasına göre Birader, ABD'ye iki farklı seçenek sundu.

Birader toplantıda, "Ya Kabil'in güvenliğini siz alın ya da bunu bizim yapmamıza izin verin" dedi. ABD cephesi, Kabil'in güvenliğini üstlenme seçeneğini kabul etmedi.

ABD Başkanı Joe Biden, günün sonunda ABD askerlerini Afganistan'dan çekme kararını değiştirmedi.

TOPLANTIDAN ANLAŞMA ÇIKTI

CENTCOM'un lideri McKenzie ise toplantıda Birader'e, ABD'nin tek misyonunun Amerikan vatandaşlarını, Afgan müttefiklerini ve risk altındaki diğer insanları tahliye etmek olduğunu söyledi. McKenzie, bunu yapabilmeleri için de Kabil'deki havalimanına ihtiyaçları olduğunu belirti.

Görüşmeye hakim diğer iki ABD'li yetkiliye göre; toplantıda bir anlaşmaya varıldı. Buna göre; ABD 31 Ağustos'a kadar havaalanını tahliye için kullanacak, Taliban ise Kabil'in kontrolünü devralacak.

ABD, Kabil'i Taliban'a kendi eliyle mi verdi? ABD basınından çok çarpıcı iddia ile ilgili etiketler Taliban ABD Kabil Güvenlik görüşme
GÜNÜN VİDEOSU

Fatih Portakal Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu: Ya safım ya aptalım, benden pas!

Seçim öncesi Kemal Kılıçdaroğlu'nu öve öve bitiremeyen Portakal, seçimin ardından CHP'de demokrasi olmadığını belirterek, "Basiretsiz, korkak bir lider var. Benim gözümde Kemal Kılıçdaroğlu artık böyledir. Yazık ya, böyle mi yönetecektiniz insanları. Saf mıyım ben? Ya safım ya aptalım. Bu kadar yeter. Benden pas" dedi.