4 bin CEO katıldı! Anketten resesyon endişesi çıktı

Dünya Ekonomik Forumu toplantıları devam ederken CEO’lar ve ekonomistler 2023 küresel ekonomik görünüm için kötümser öngörülerde bulundu. İşte detaylar...

İbrahim Açar
İbrahim Açar

Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre’nin Davos kasabasında resesyon kötümserliği gölgesinde başladı.

4 bin CEO katıldı! Anketten resesyon endişesi çıktı

PWC'nin 4 bin 410 CEO’nun katıldığı ve Ekim, Kasım aylarında düzenlediği anketin sonucu forumda açıklandı.

Buna göre CEO’ların yüzde 73’ü küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki 12 ay içinde daralacağını öngördü.

Böylece 2011’den bu yana düzenlenen ankette en kötümser sonuç elde edilmiş oldu. Forum tarafından açıklanan ve başekonomistlerin katıldığı ayrı bir ankette de resesyon beklentisi ağır bastı.

Ekonomistlerin üçte ikisi 2023’te şirketlerin maliyetlerini azaltırken dünya çapında bir resesyon beklediğini belirtti. Ekonomistlerin yüzde 18’i küresel büyümede daralmanın “son derece mümkün” olduğunu düşünüyor.

Çin büyümesinde umut ışığı

Çin Kovid tedbirlerinin damga vurduğu 2022’yi 1970’lerden bu yana en düşük büyümeyle kapatsa da beklenenden iyi gelen dördüncü çeyrek büyümesi 2023 için umut verdi.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi 2022’de yüzde 3 büyüyerek yüzde 2,7’lik medyan beklentiyi aştı. 2022’nin son çeyreğinde ise ekonomi özellikle beklentiden daha az daralan perakende aktivitesinin etkisiyle yüzde 2,9 ile yüzde 1,6’lık beklentinin çok üzerinde büyüdü.
Sıkı Kovid tedbirleri, ardından tedbirlerin bir anda kaldırılmasıyla hızla yayılan Kovid vakaları sonucu aralık ayında yüzde 9 yıllık gerileme beklenen perakende satışlar sadece yüzde 1,8 küçülme kaydetti.

Aralık ayında Çin sanayi üretimi de yüzde 1,3 büyüme ile yüzde 0,1’lik beklentiyi aştı.
Guotai Junan International Holdings Başekonomisti Zhou Hao’ya göre pozitif büyüme verileri 2023 ekonomik toparlanması için zemin hazırlıyor. Zhou “Hem tüketimin hem de yatırımların önümüzdeki birkaç çeyrekte, yeniden açılma ile birlikte ivme kazanmasını bekliyoruz.

Kamunun da altyapı yatırımları büyümesine katkı vereceğini düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Ekonomik veriler 2023 için olumlu görünüm yaratsa da uzun vadeli dinamikler Çin aleyhine işlemeye devam ediyor. Çin nüfusu 1961’den bu yana ilk kez geriledi. Ülkenin nüfusu 2022 sonunda 2021 sonuna göre 850 bin kişi azalarak 1,41 milyar olarak gerçekleşti.

4 bin CEO katıldı! Anketten resesyon endişesi çıktı ile ilgili etiketler ekonomi Çin Davos