Zafer Partisi'nin Ankara adayı Bartu Soral oldu

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) başkan adayının Bartu Soral olduğunu açıkladı.

Ümit Özdağ, Ulus'taki 1'inci TBMM binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi) önünde yaptığı açıklamada, partisinin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayını tanıttı. Özdağ, Ankara'yı tekrar canlandıracak, 21'inci yüzyıla taşıyacak bir belediyecilik anlayışıyla ABB'nin yönetilmesini hedeflediklerini belirterek, "Sizlerin ve Ankaralıların huzuruna Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak Bartu Soral beyi getirdik. Bartu Bey, deneyimli bir ekonomist. Kalkınma ekonomisi konusunda birçok ülkenin kalkınma programlarını yönetmiş bir kalkınma iktisatçısı, proje insanı olarak Zafer Partisi'nin siyasi vizyonunu en iyi temsil eden kişilerden birisi. Uzun mesleki yaşamı içerisinde sahip olduğu deneyimleri Ankara'nın daha iyi yönetilmesi, ekonomik cazibe merkezi olması ve uluslararası piyasaları gayet yakından bilmesi ve iyi tanıması neticesinde Ankara'ya verimli kaynakları da aktarabilecek projeler dosyasıyla seçimlere doğru yürüyor" dedi. Ankaralıları Bartu Soral'a oy vermeye davet eden Özdağ, "Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'sını 21'inci yüzyılına taşımak, modern proje yönetimi ve anlayışıyla yönetilmesini sağlamak için Bartu Soral'ı desteklemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

'ANKARA'NIN KONUT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ'

Bartu Soral da "Burada, 1'inci Meclis'in önündeyiz, Kuvayımilliye’nin kalbindeyiz, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu yerdeyiz. O inançla buradayız. Ankara'mız o günlerde bir şehir ve bölge planıyla gelişmeye başladı ama ne yazık ki devamında şehir ve bölge planlaması nedir, ulaşım nasıl rahatlatılır, insanların konut sorunu nasıl çözülebilir; bunu unuttuk. Bugün Ankaralı, büyük bir trafik sorunuyla, büyük bir konut sorunuyla karşı karşıya. Ankaralıların takdiri olursa başkan olduğumuzda öncelikli olarak Ankara'nın konut sorununu, kira sorununu, ev fiyatlarını planlı şekilde çözeceğiz. İkinci olarak yarım saatlik yolu 1,5 saatte gitmeyeceğiz. Yapacağımız çok şey var. İlerleyen günlerde bunları açıklayacağız. İnşallah güzel olacak, iyi olacak" dedi.

Zafer Partisi'nin Ankara adayı Bartu Soral oldu

BARTU SORAL KİMDİR?

1970 yılında Ankara'da doğan, Orta ve lise öğrenimini Ankara Anadolu Lisesi'nde tamamlayan Soral, Kanada Saint Mary’s Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Finans alanında lisans derecesi ve Kanada Dalhousie Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesi aldı.

İş yaşamına özel sektörde adım atan Soral, Polat Holding ve Koç Holding gibi büyük şirketlerde görev aldı. 2003 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) bünyesine katılan Soral, 2005 yılında UNDP Türkiye Program Müdürlüğü görevine yükseldi. BM'deki görev süresince gelişmekte olan ülkelerin sorunlarına yönelik politikalar, küresel finansal sistem, bankacılık ve Türkiye'nin kalkınma stratejileri üzerine çalışmalarda bulundu.

UNDP adına Avrupa Birliği, Dünya Bankası, IFAD, OECD gibi uluslararası kuruluşlarla Türkiye'nin ilgili bakanlıkları ve kurumları arasındaki borçlanma ve proje yapılandırma görüşmelerini yönetti. Aynı zamanda UNDP Program Müdürü olarak 70 milyon dolarlık kalkınma projelerinin tasarımı ve uygulanmasından sorumlu oldu.

2009 yılında Birleşmiş Milletler görevinden ayrılan Soral, akademik çalışmalarına devam ederek Başkent Üniversitesi'nde dersler verdi. Ayrıca çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı, söyleşiler gerçekleştirdi ve konferanslarda tebliğler sundu.

2024 yerel seçimleri için Zafer Partisi Ankara Büüykşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Zafer Partisi'nin Ankara adayı Bartu Soral oldu ile ilgili etiketler Zafer Partisi Ümit Özdağ Ankara Büyükşehir Belediyesi
GÜNÜN VİDEOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasta ziyaretinde gülümseten diyalog! "Finike yoluna tünel isterim"

Antalya Şehir Hastanesi'nde tedavi gören hastaları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hasta arasında gülümseten diyalog yaşandı: "Ne istiyorsun deme sakın. Yoksa Finike yoluna tünel isterim."