Yunanistan koalisyona gidiyor! İşte ilk sonuçlar

Yunanistan seçimlerine yüzde 57 katılım oldu. Şu ana kadar açılan sandıklara göre iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi 2019'da 158 milletvekili çıkarmışken 21 Mayıs seçimlerinde 145 milletvekili çıkarması bekleniyor.

İçişleri Bakanlığınca açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre Yeni Demokrasi Partisinin oy oranı yüzde 41'i geçti.

Sandıkların yüzde 37,49 oranında açıldığı sonuçlara göre, ana muhalefetteki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yaklaşık yüzde 20 oyla ikinci sırayı aldı.

İlk sonuçlara göre PASOK-KINAL İttifakı yüzde 12,4, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 6,86 ve Yunan Çözümü Partisi yüzde 4,52 ile sıralandı.

İlk turda nisbi seçim sistemine göre hiçbir partinin yüzde 46 ile tek başına hükümet kuracak kadar oy alması beklenmezken, seçimin ikinci turunun haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında bu kez salt çoğunluk sistemiyle tekrarlanması bekleniyor.

Salt çoğunluk sistemine göre, bir partinin oyların yüzde 38’ini alarak tek başına hükümet kurabilecek.

Öte yandan Yunanisran seçim yasalarına göre, nisbi seçim sistemi ile de partiler arasında işbirliği yapılarak hükümet kurulabiliyor.

Yunanistan koalisyona gidiyor! İşte ilk sonuçlar ile ilgili etiketler Yunanistan
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.