Yunan basınından flaş Abdülhamit Han gemisi iddiası: Pentagon da alarmda

Geçtiğimiz günlerde sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın göreve başlaması sonrası Yunan basınından dikkat çeken bir iddia geldi. Geminin görev yapacağı bölgenin açıklanmasına rağmen ortaya atılan iddiada Pentagon'un da alarma geçtiği yazıldı.

Türkiye'nin Abdülhamid Han Sondaj Gemisi 9 Ağustos'ta görevine başladı. Geminin rotasının açıklanmasına rağmen Yunan basını günlerdir olası senaryoları manşetlerine taşıyor.

Daha önce geminin görev yeriyle ilgili 3 farklı senaryo ortaya atan komşu basını 4. ve "en tehlikeli senaryoyu" bugün açıkladı. Hürriyet'in Ta Nea gazetesinden aktardığı habere göre; Atina'da, 15 Ağustos yani yarın sıcak bir durumun yaşanmasından endişelenildiği belirtildi. Gazete, Türkiye'nin terör örgütü FETÖ ve PKK üyelerinin kaçış rotası olan Evros ve ona yakın olan adaların açıklarında da çalışma yapabileceğini yazdı.

Yunanistan'da kısa sürede gündemin bir numaralı maddesi haline gelen haberde şu ifadelere yer verildi:

"Abdülhamid Han Gemisi şu ana kadar endişe kaynağı olmayan alanlarda hareket ediyor olsa da, dördüncü senaryo beklemede olduğu için Milli Savunma Bakanlığı'ndaki yetkililer rahatlayabileceklerini düşünmüyorlar."

"PENTAGON DA ALARMDA" İDDİASI

Aynı haberde böyle bir senaryoya karşı ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) da alarmda olduğu iddia edildi.

Yunan basınının gündeme getirdiği diğer 3 senaryo ise şöyleydi:

Geminin KKTC'nin kıta sahanlığı içinde görev yapması.
Abdülhamid Han Gemisi'nin adanın güneybatısında görev yapması.
Geminin Rodos'un güneyinde faaliyet göstermesi.

Yunan basınından flaş Abdülhamit Han gemisi iddiası: Pentagon da alarmda ile ilgili etiketler Yunanistan Pentagon abdülhamid han gemisi iddia