Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılmalı?

Yüksek emekli maaşı için ne zaman dilekçe verilmeli sorusu merak ediliyor. Emeklilik için gün sayanlar daha yüksek emekli maaşı için dilekçenin yılbaşından önce mi, sonra mı verilir araştırmaya başladı. Yüksek emekli aylığı alabilmek için öncelikle yıl içinde yapılan emekli maaşı zamlarına bakmak gerekiyor. İşte detaylar...

Yüksek emeklil maaşı nasıl alınır sorusu merak ediliyor. Yüksek emekli aylığı bağlatabilmek için yılbaşından önce mi, sonra mı dilekçe verilmeli? İşte detaylar...

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI NASIL ALINIR?


Askerlik yapan erkek, doğum yapan kadın, yurtdışında bulunanlar için borçlanma hakkı var. Borçlanma yaparken dikkatli olunmalı. Eğer 2000 yılından önceki bir süreyi borçlanma imkanı varsa mutlaka bunu değerlendirin. Bütçeniz elveriyorsa tavandan borçlanın. Bu kapsamda borçlanma yapanların maaşlarında yüzde 70'e kadar artış oluyor.

Çalışılan her bir yıl etkili

Aylık hesaplanırken önce 2000 öncesi çalışmalara bakılıyor. Bu döneme ait çalışmalar değerlendirilirken sadece prim ve kazanç değil, yaş da aylığı etkiliyor. Kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen 'her bir yıl', emekli aylığını yüzde 1 artıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olursa, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanır. 60 yaşını doldurursa artış yüzde 10'a çıkar.

Son 3,5 yılda tavandan bildir

İster SSK'lı olun ister Bağkurlu, son 3.5 yılda SGK'ya tavandan (22 bin 72.50 liradan) kazanç bildirilirse, (geçmişi hep asgari ücret yatsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 700-800 lira artış olabilir.

Hizmet tespit davası açılabilir

İşyerinde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa veya kazancınız gerçek maaşınız üzerinden SGK'ya bildirilmediyse 'hizmet tespit davası' açma hakkınız var. Bu yönde haksızlığa uğrayan çalışanlara daha düşük aylık bağlanıyor.

Ek işi sigorta pirimi

Ek işte çalışan çok ve bunların neredeyse tamamında ikinci iş için sigorta yok. İkinci sigortanın yararsız olduğu düşünülür. Ama ek iş için sigorta primi ödendiğinde SGK'ya bildirilen matrah artıyor ve emekli aylığı da yükselmiş oluyor.

İkramiye, prim, kira...

Emekli maaşını belirleyen en büyük etken aylık kazancınız. Dolayısıyla öncelikle gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Ayrıca düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı...), bunların da brüt kazanca eklenmesini sağlayın.

Baktığınız kişileri belirtin

Emeklilik başvurusu yaparken doldurulan 'Tahsis Formu'ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine 'eş', 'çocuk' gibi yakınları ekleyin. Maaş hesaplarken aylık bağlama oranını yükseltici etki yapacaktır.

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? Yüksek emekli maaşı alma formülü nedir? Başvurular nasıl yapılır?

SSK daha avantajlı

SSK, emeklilikte çoğu zaman daha avantajlı. Bu nedenle Bağkur'dan SSK'ya geçiliyor. Özellikle 2000 öncesi kaydı olan Bağkurlu'ların SSK'ya geçmesi halinde emekli aylığı yüzde 15-20 daha yüksek bağlanıyor.

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılmalı? - Resim : 2

Yüzde 50 katkı

2.000 TL brüt ücretle çalışan kişi, ek iş olarak da aylık brüt 1.000 TL'lik bir iş yapıyorsa bu, kişinin alacağı emekli aylığını yüzde 50 oranında artıracak anlamına gelir. 500 TL kazançla ek iş yapıyorsa, aynı kişinin aylığı yüzde 25 artacak anlamına gelir. Bu artışlar, ek işin de SGK'ya bildirilmesi halinde mümkün.

.

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? Başvurular nasıl yapılmalı? ile ilgili etiketler emeklilik emekli erken emeklilik emekli maaşı yüksek emekli maaşı nasıl alınır
GÜNÜN VİDEOSU

Çin'de baharatlı taştan sonra şimdi de 'Izgara buz' satılmaya başlandı

Konu tuhaf yiyecek trendleri olduğunda "dibe vurmuşuz" gibi görünüyor: Çinli bir sokak satıcısı, internette viral hale gelen bir videoda görüldüğü gibi, ızgarada buz küpleri pişirirken karşımıza çıkıyor.