YPG'li teröristler için yeni bir senaryo yazıyorlar!

Barış Pınarı Harekatı ile büyük hezimete uğrayan terör örgütü için farklı senaryolar hazırlanıyor. Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, YPG'li teröristler için yeni bir kahramanlık senaryosunun devreye sokulabileceğini söyledi.

Türk askerinin başarısıyla Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG'ye büyük darbe vuruldu. 

ABD ve Rusya ile sağlanan mutabakatlar kapsamında harekata ara veren Türkiye, YPG'li teröristlerin sınırlarının 30 kilometre güneyine çekilmesi için süreci de yakından takip ediyor.
Bu kapsamda, "Rakka ve Deyrizor hattına çekilen örgütün nereye evrileceği, Türkiye için tehdit olmaktan çıkacak mı?" sorusu da tartışılmaya devam ediyor.

Yenişafak'ın haberine göre; konuyla ilgili konuşan Genelkurmay eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, "Rakka ve Deyrizor hattına çekilen YPG'lilerin bir kısmının Irak'ın tartışmalı bölgeleri olan Kerkük, Musul ve Telafer gibi bölgelere konuşlandırılacağını düşünüyorum. Burada onlar üzerinden başka bir kahramanlık hikayesi yazılacaktır. Trump'ın DEAŞ bitti sözünden sonra bir hikaye yazılamazdı" değerlendirmesinde bulundu.

"ABD ordusu Suriye'den çekilmişken, neden geri döndü?" sorusunu da yanıtlayan Pekin, "YPG'nin Irak ve Suriye'de hakimiyet kurmasını istiyorlar. Bu açıdan ABD'nin Suriye'deki petrol bölgeleri kullanmak için varlığını devam ettirmesi çok uydurma bir gerekçe. Asıl gerekçe, YPG'nin desteklenmesi hem Suriye ve hem Irak'a bir düzen verilmesi" ifadelerini kullandı.
Kandil'i gözden çıkardılar

ABD'nin Irak ve Suriye'yi YPG terör örgütü ile dizayn etmeye çalıştığının altını çizen Pekin, şunları söyledi:

KANDİL'DEKİLERİ GÖZDEN ÇIKARTTILAR

"Terörist Ferhat Abdi Şahin'i general olarak tanımlıyorlar çünkü Kandil'dekileri gözden çıkarttılar. Yeni dönemde PKK'yı ortadan kaldırıp, YPG ile bu işi başlatıyorlar. Irak'ın kuzeybatısında yeni bir DEAŞ'a zemin hazırlayacak altyapı var. Burada yeni bir terör oluşumu istihbarat örgütleri aracılığıyla çıkartılacaktır. Bu örgüte karşı da muhtemelen YPG kullanılacak ve örgüt hakkında yeni bir kahramanlık senaryosu yazacaklar."

"Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı engellemek için büyük çaba sarf eden Washington'ın bölgedeki amacı ne?" sorusuna ise Pekin, "ABD bölgeyi dizayn etmekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Washington, burada İran'ı kontrol etmek istiyor. İran'ın Irak ve Suriye'deki birliklerini geriye çekmeye, çevrelemeye çalışıyor" dedi.

YPG'li teröristler için yeni bir senaryo yazıyorlar!

 

YPG'li teröristler için yeni bir senaryo yazıyorlar! ile ilgili etiketler YPG Irak terörist