'Akademisyenler unvan ve işlerinden olacak'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde para karşılığında yapılan ödev, tez, proje ve makalelere ilişkin harekete geçti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu işe karışan akademisyenlerin işlerinden ve unvanlarından olacağını açıkladı. Üniversitelerin ne zaman açılacağı sorularına da yanıt veren Saraç, ''Biz Sağlık Bakanlığın'ın görüşlerini ikinci dönem için ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz.'' dedi. İşte detaylar...

YÖK, geçtiğimiz günlerde para karşılığında ödev ve tez hatırlatan zanlılar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. 

Söz konusu dilekçede, para karşılığında ödev ve tez içeriği üretenlerin, 'nitelikli dolandırıcılık ve suça yardım' suçlarından yargılanması gerektiği vurgulandı. 

Zanlıların, internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının açık adreslerine de yer verilen dilekçe, onaylanması durumunda kamu davasına dönüşecek. 

''ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMALARI, AKADEMİSYENLERİN UNVANLARI İPTAL EDİLECEK''

Konuya ilişkin bugünkü köşe yazısında YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüşmesine yer veren Hürriyet gazetesi yazarı Nurat Çakmakçı, ''Böylece tezini, ödevini, projesini başkasına yaptıran öğrencilerin çalışmaları iptal edilecek'' ifadelerini kullandı.

Yetkililerin bununla da yetinmeyeceği vurgusunu yapan Çakmakçı, ''Bu sitelerle bağlantısı olan yüksek lisans ya da doktora yaptığı tespit edilen öğrencilerin, yüksek lisans ve doktorası iptal edilecek, varsa unvanları da elinden alınacak'' dedi.

Durumun sadece öğrencileri değil akademisyenleri de ilgilendirdiğini belirten Hürriyet yazarı, ''Bu aşamalarda destek verdiği belirlenen akademisyenlerin hem unvanları hem de işleri elinden alınacak'' ifadelerini kaleme aldı.

YÖK Başkanı'nın Çakmakçı'ya yaptığı diğer açıklamalardan öne çıkanlar ise şöyle;

YEKTA SARAÇ: OLAYIN SAVCILIĞA İNTİKALİ BU SÜREÇLERİN BAŞLANGICIDIR

“Bu konuda dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken husus, sadece tez hazırlatan firmalar ve tezlerini bu şekilde hazırlayanlar değil, iddia edildiği gibi akademide bu gayri kanuni işlere karışanlar varsa bunların da bir an önce temizlenmesi. Bunlara katkı sağlayan akademisyenler varsa bunların akademi camiasında yer almamasını istiyoruz. ‘Haksız unvan’ kazanımının üzerinde ciddiyetle durulacak. Buna katkı sağlayanlar tespit edildiğinde akademiden uzaklaştırılacak.

Bu durum akademinin canını acıtan bir şey. Olayın savcılığa intikali bu süreçlerin başlangıcıdır. Bu internet sitelerinin çoğunun, suç duyurusunda bulunulmasının hemen akabinde kapanması, girişimimizin henüz daha ilk anda ne denli caydırıcı olduğunu gösteriyor. Yargı süreçlerine güveniyoruz. Savcılığın azami dikkati göstereceğine inanıyoruz. Bu internet sitelerine destek verenler arasında akademisyenler var ise ve bunlar tespit edilirse bu kişilerin hem unvanları düşmeli hem de akademi camiasından uzaklaştırılmalılar. Biz bu hususta akademi camiasının da gerekli hassasiyeti göstereceğine, gerektiğinde ve şahit oldukları durumlar söz konusu olduğunda akademinin namusuna uzanan bu elleri kırma noktasında savcılığa yardımcı olacaklarına inanıyoruz.”

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Söz konusu açıklamalarda üniversitelerin akıbetine de değinen Saraç,  milyonlarca öğrenci ve velinin merak ettiği ''Üniversiteler yeniden açılacak mı?'' sorusunu cevapladı.

YÖK Başkanı Saraç, "Biz Sağlık Bakanlığın'ın görüşlerini ikinci dönem için ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz." dedi.

"Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız.'' diyen Saraç, ''Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul'a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul'a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak." ifadelerini kullandı. 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

'Akademisyenler unvan ve işlerinden olacak' ile ilgili etiketler YÖK Yekta Saraç Akademisyen soruşturma tez odev
GÜNÜN VİDEOSU

Murat Kurum gençlerle PlayStation oynadı... "Yapıyoruz bu sporu"

İBB Başkan adayı Murat Kurum, gençlerle bir araya gelip PlayStation oynadı. Eğlenceli anları Kurum, sosyal medya hesabından "Yapıyoruz bu sporu" notuyla paylaştı.