YLSY Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim burs başvuruları başladı! 2022 YLSY başvuru ekranı!

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin merakla beklediği (YLSY) Yurt Dışı Eğitim burs başvuruları başladı. Sınavı başarıyla tamamlaması ardından yurt dışında eğitimlerini devam ettirebilecekler. Peki YLSY burs başvurusu ne zaman başlayacak? YLSY burs başvurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

YLSY Bursu, üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetişmiş insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasını amaçlar. Mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen yurt dışı lisansüstü öğrenim bursluluk programıdır. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından YLSY bursuyla öğrenim görecek öğrencilerin sayısı belli oldu. Resmî burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yükseköğretim kurumları adına 171, diğer kamu kurum ve kuruluşlar adına 150 olmak üzere toplam 321 öğrenci yurt dışına gönderilecek. Söz konusu öğrenciler, yurt dışında yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra mecburi hizmetlerini ifa etmek üzere ilgili kadrolara atanacak.

YLSY Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim burs başvuruları başladı! 2022 YLSY başvuru ekranı!

Yurt dışına gönderilecek öğrenciler 47 farklı üniversite ve 7 farklı kamu kurumu adına yurt dışında öğrenim görecek. Üniversitelerle beraber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Millî Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı adına da yurt dışına öğrenci gönderilecek.

YLSY kapsamında sadece yüksek lisans, doktora ya da yüksek lisans ve doktora öğrenimi görülebilir. Üniversiteler adına öğrenim görenlerin doktora derecesi, diğer kamu kurumları adına öğrenim görenlerin yüksek lisans derecesi ile öğrenimlerini tamamlaması gerekmektedir. (Kamu kurumları adına öğrenim görenler, kurumlarının izin vermesi halinde doktora öğrenimi görebilirler.)

MEB tarafından not ortalaması 2.50 üzerinde olan ve burs için gerekli şartları sağlayan öğrencilere yurt dışı yüksek öğrenimleri süresince verilmektedir. Ayrıca konaklama, eğitim, yaşamsal faaliyetler vs. gibi giderler de bursun içeriğine dahildir. 

46 FARKLI ÜLKEDE EĞİTİM GÖREBİLECEKLER

2022 YLSY çalışmalarında ÖSYM'nin Lisans Programları Tablosundaki 1.198 lisans alanı tarandı ve ilan edilen burs kontenjanlarına 340 farklı lisans alanından mezun olan öğrencilerin başvurabilmesi sağlandı.

YLSY BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar, başvuru işlemlerini, 01-11 Kasım 2022 tarihleri arasında REBUS (Resmî Burslu Öğrenci Sistemi) http://rebus.meb.gov.tr internet adresinden "T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını" kullanarak yapabilecekler.

Daha detaylı anlatım için aşağıda belirttiğimiz kılavuza tıklayarak, nasıl yapılacağına dair belirtilen adımları takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 2022 YLSY Başvuru İşlemleri Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

YLSY BURS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-En az lisans mezunu olmak,
-Lisans mezuniyet notu en az 2.50 / 65 olmak,
-31 yaşından gün almamış olmak (2014 YLSY için 1984 ve daha sonraki yıllarda
doğmuş olmak),
-ALES’ten en az 70 puan almış olmak (ALES puanları, sınavın açıklandığı tarihten
itibaren üç yıl süreyle geçerli kabul edilmektedir.),
-Yükseköğrenimi veya kamu görevi sırasında kınama cezasından daha ağır bir
disiplin cezası almamış olmak,
-Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak,
askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak),
-Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya
elverişli olmak (Kontenjanlara yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenir).

 

 

 

 

YLSY Yurt Dışı Lisansüstü Eğitim burs başvuruları başladı! 2022 YLSY başvuru ekranı! ile ilgili etiketler YLSY
GÜNÜN VİDEOSU

İşte 5.1 büyüklüğündeki deprem sırasında Bursa'da yaşanan panik anı!

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5.1 büyüklüğünde deprem sırasında Bursa'da panik anları güvenlik kameralarına böyle yansıdı.