Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi!

Ziyaretçiler, Türkiye'nin Otomobili için toplantının yapılacağı salonu doldurmaya başladı. Misafirleri 1961 yılında sadece 4 adet üretilen Devrim Arabaları'ndan biri karşılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobili tanıttı.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından test sürüşü yapılacak olan yerli otomobil 2022'de yollara çıkacak.

Yerli otomobilin otonom sürüş özelliğine sahip olması hedefleniyor.

Ziyaretçiler, Türkiye'nin Otomobili için toplantının yapılacağı salonu doldurmaya başladı. Misafirleri 1961 yılında sadece 4 adet üretilen Devrim Arabaları'ndan biri karşılıyor.

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi!

Erdoğan, tören alanında kendini bekleyenleri selamladıktan sonra yeni yerli otomobilin tanıtımından önce 1961 yılında yapılan ve alanda sergilenen "Devrim" otomobiline binerek basın mensuplarına poz verdi.

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 2

İşte TOGG CEO'su Gürcan Karakaş'ın açıklamalarından satır başları:

"Türkiye'nin özlemini gidermek amacıyla çıktığımız yolda hayallerimizi ileri taşımak üzere otomobilden daha fazlasını yapmak üzere söz verdik, önce kendimize sonra sizlere. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak, otomobilimizi tanıtmak ve otomobilden daha fazlasını ifade etmek istiyoruz.

Böyle bir faaliyete başlamanın tam zamanı olduğunu düşünüyoruz. Dünyada otomotiv ile ilgili kurallar değişiyor. Otomobilimiz akıllı bir cihaza dönüşmekte, otomobil yeni bir yaşam alanı olarak kullanılabilmekte…

 "BİZE SORULDU GEÇ KALMADINIZ MI?"

Artık nesnelerin internetiyle bağlantılı otomobiller, otomobilin kendisinin internetli olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Şehirlerimiz, evlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobillerimiz bir yaşam alanına, her birinin iç içe girdiği bir alana dönüşüyoruz. Bu nedenle biz diyoruz ki, doğru zamanda yola çıktık. Bize soruldu geç kalmadınız mı? Artık eskiden olduğu gibi büyükler değil, çevik olan, yaratıcı olan, işbirlikçi olan ve kullanıcıyı faaliyetlerin merkezine koyan şirketler, organizasyonlar başarılı olabiliyor.

Bizim yola çıktığımızda iki hedefimizi olmazsa olmaz olarak belirledik. Birincisi fikri sinai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye'ye, Türkiyemize ait küresel bir marka olarak, bunu yaparken teknolojinin en güncelini yeni neslini kullanmak. Biraz önce de söylediğimiz gibi, doğuştan elektrikli bir otomobil geliştirmek. Nesnelerin internetiyle başından planlayarak akıllı bir cihaz olarak düşünmek ve küresel rekabet etmek.

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 3

'NASIL YAPACAKSINIZ, BAŞARACAKSINIZ' DİYE SORDUKLARINDA…

Daha sonra sordukları sorulardan birisi de "nasıl yapacaksınız, başaracaksınız" Biz bu projeye başlamazdan önce 18 şirketi inceledik, iyi yönleriyle kötü yönleriyle. Bu bağlamda 15 yıllık kapsamlı bir plan hazırladık. Hemen akabinde işinin ehli, işine adanmış; sadece dün akşama mahsus değildi, aylardır heyecandan uyuyamıyoruz. Her faaliyetimiz müşterimizi, kullanıcımızı, tüketicimizi ön planda tutuyoruz. Bizim rakiplerimiz startup girişimci olan rakipler. Peki tüm bunları yaparken ve küresel rekabetten bahsederken bizim dünyanın en iyileriyle çalışmaktan başka bir lüksümüz var mı? Yok.

"TÜRKİYE'NİN MOBİLİTE EKOSİSTEMİNİ KURACAĞIZ"

Dünyanın en iyilerini Türkiye'de bulduğumuzda, yoksa yurt dışından bularak beraber çalışıyoruz. Peki etrafımızda oluşturmaya çalıştığımız kimlerdir diye değinmek istiyorum. Biz aylardır Türkiye'deki yan sanayi ve tedarikçilerle beraber başlıyoruz. Peki otomobili yaptık, şarj altyapısı ne durumda? Bu konuda bakanlıklarımızla ortak çalışıyoruz. 2022 yılında şarj altyapı ünitelerinin çözüleceğine inanıyoruz.

Peki Bilişim Vadisi'ne neden geldik? Türkiye'deki otomotivin merkezine geldik. Fabrikamızı da çok yakınlara konumlandıracağız. Ve bilişim vadisinde, işbirlikçiler, girişimciler olarak altyapıyı bulduğumuz için de Türkiye'nin mobilite ekosistemini kuracağız.

Bizim farkımız ne olacak? Her şeyden önce biz ortaklık yapımızla bir ekosistem kurduk. Sıfır emisyon araçlar için sıfırdan başladık. Fikri mülkiyeti yüzde 100 bizim olan bir otomobilden bahsediyoruz. 15 sene içinde 5 modelimiz olacak."

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 4

"BU SEFER BAŞARACAĞIZ"

Gürcan Karakaş'tan sonra konuşan TOGG yönetim kurulu Başkanı Rıfat Hisarçıklıoğlu, "Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptırtacağız. Devrim arabamızı sahip çıkıp yapamadık ama bu sefer Allah'ın izniyle bu sefer başaracağız." dedi.

"2022'DE BANTTAN İNECEK"

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu '15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak. Yüksek teknoloji ürünleri yapıyoruz. 2021'de fabrikamızı tamamlayacağız. 2022'de de inşallah ilk aracımız banttan çıkmış olacak' dedi.

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 5

TOGG yönetim kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"TOBB olarak 1,5 milyon üyemizle ülkemizin gelişmesi için çok önemli misyonlar üstlendik. Ancak bugün bir başka gururluyum, farklı bir heyecan duyuyorum. Türkiye'nin yarım asırlık hayaline kavuşturacak yeni bir adım atıyoruz. 2017'de sayın Cumhurbaşkanımız bize bir çağrı yapmış ve bu işi bizim üstlenmemizi istemişti. Biz de yola çıktık. Babayiğitlerimizi bir araya getirdik. Rabbimize şükürler olsun verdiğimiz sözün arkasındayız. Bu vatanın evladı olarak gurur duyuyorum.

Gürcan bey biraz önce elektrikli otomobil ve yeni mobilite ekosisteminin ne kadar önemli olduğunu çok güzel bir sunumla anlattı. Otomotiv sektörü dünyada kabuk değiştiriyor. Bizim için de yeni bir fırsat penceresi. 1960'larda biz bu fırsatı kaçırmıştık. Devrim arabasına sahip çıkamamış ve Türkiye'nin otomobilini yapamamıştık. Ama bu sefer Allah'ın izniyle başaracağız. 2017 Mayıs'ında sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Dalga geçtiler. 2017 Kasım'da Ortak Girişim Grubumuzu kurduk, inanmadılar. 2018 Haziran'ında şirketimizi kurduk, güldüler. Ama bakın bugün buradayız. Türk özel sektörünün birikimi, işte birazdan Türkiye'nin otomobilini hep birlikte göreceğiz. Bu 82 milyonun gururu, Türkiye'nin otomobili.

Bu sadece Türkiye'de üretilmeyecek. Markası, patenti bizim olacak. Lisans almayacağız, lisans satacağız. Montaj yapmayacağız, montaj yaptıracağız Cumhurbaşkanımızın dediği gibi. Başkasının patenti için çalışmayacağız, kendi patentlerimiz için yabancı mühendislerimizi çalıştıracağız. 15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak."

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 6

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 7

BAKAN VARANK: GÖRSEL BİR ŞOV İZLEYECEĞİZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, lansman öncesi yerli otomobille ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün önemli müjdelerinin olacağını belirten Bakan Varank, "Gerçekten içeride görsel bir şov izleyecek vatandaşlarımız. Geleneksel olarak otomotiv üreten firmaların da hiç beklemediği hızla gerçekleşiyor. Endüstri hızla dönüşüyor. Biz de doğru zamanda bu fırsat penceresini yakalamış şekilde kendi tasarlamış olduğumuz sıfır otomobille piyasaya girmiş olacağız. Türkiye güçlü bir sanayi ülkesi. Biz dünyada 32 milyar dolarlık otomotiv ihraç eden ülkeyiz. Bu otomotivin en büyük katkısı ekosistemi dönüştürmekte olacak.dedi.

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 8

Bakan Varank'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

''Sayın Cumhurbaşkanım, siz yıllarca milletimizin de talebi olan bu fikri dile getirdiniz, bu hayale inandınız. Bu işin altından kalkacak babayiğitler aradınız. İş dünyamız da sizin bu çabanıza destek verdi. Şimdi de Türkiye’nin Otomobilini dünyaya tanıtıyorlar. Her biri birbirinden tecrübeli parlak zihinler burada, bu otomobili geliştiriyorlar. Bu otomobilden kazanılan her kuruş Türkiye’nin kazancıdır. Bu gurur 82 milyon vatandaşımızın gururudur. Türkiye’nin otomobili sadece bir araba üretme projesi değildir. Türkiye’nin yeni fırsatları yakalama hamlesidir.

Otomotiv sektörü köklü bir değişimden geçiyor. Bugün elektrikli ve bağlantılı araçlar toplam araç sayış gelirlerinin yalnızca yüzde 1’ine sahipken, 15 yıl sonra bu oran yüzde 40’lara çıkacak. Bu otomobiller ve mobilite ekosisteminin içereceği tüm kritik teknolojileri özgün olarak geliştirme imkanımız var.

İlgili bakan arkadaşlarımızla birlikte geliştirilecek araçlara uygun şarj altyapısını kurmak ve hukuki düzenlemeleri tasarlamak için şimdiden çalışmalara başladık. Türkiye’yi bu yeni teknolojiye hazır hale getireceğiz. Geçtiğimiz hafta otomobili tanıtacağımız tarihi basın ile paylaştınız. Ben de üstü örtülü bir iki aracın arasında çektirdiğim fotoğrafı kamuoyuyla paylaştım. Bunun üzerine acaba arabalar mı büyük, bakanın boyu kısa mı diye yoğun tartışmalar oldu. Birazdan arabaların yanında durunca, araçların boyutu hakkındaki soru işaretleri de artık ortadan kalkmış olacak.''

 300+ VE 500+ KİLOMETRE MENZİL OPSİYONLARI MEVCUT

Segmentinin en uzun aks mesafesine sahip otomobilin teknik özelliklerine ilişkin bilgiler de ilk kez paylaşıldı. Buna göre, Türkiye'nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

İşte alandan kareler:

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 9

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 10

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 11

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 12

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 13

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! - Resim : 14

Yerli otomobil tanıtım töreni gerçekleştirildi! ile ilgili etiketler Recep Tayyip Erdoğan Yerli otomobil Cumhurbaşkanı Gebze devrim
GÜNÜN VİDEOSU

Teslim olan PKK'lı teröristler hakkında çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Açlıktan bağırsakları delinmiş

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde mağaradan çıkarak teslim olan teröristler ile ilgili çarpıcı gerçekler ortaya çıktı. Sefalet içinde yaşadıkları öğrenilen teröristlerin açlıktan bağırsakları delinmiş.