Yeni yapılanmanın detaylarını Metehan Demir açıklıyor

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminin ardından katıldığı bir televizyon programında iç ve dış istihbaratın ayrılacağını açıklamıştı.

Türkiye'de MİT, Emniyet, Jandarma ve diğer bazı kurumların istihbarat faaliyeti yürüttüğünü, bunlara bir çekidüzen verilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, "İç istihbarat tek elde, dış istihbarat MİT'te olacak" demişti.

İstihbarat teşkilatlarındaki yeni yapılanmanın detaylarına SuperHaber yazarı Metehan Demir ulaştı.

010920161259417612321_3.jpg

Metehan Demir, "kurumlar arası rekabeti" işbirliğine çevirecek yeni sistemi şu ifadelerle paylaştı:

"İstihbaratta yeni yapılanma

İstihbaratta yeni bir dönemi başlatacak ve sistemi baştan sona değiştirecek yeni yapılanma tamamlanmak üzere.

Yeni çalışmaya göre, bundan böyle sadece dış istihbarata ağırlık verecek olan MİT artık iç istihbarat ile ilgili çalışmasını (personel tahkikat hariç) neredeyse sıfıra indirecek.

Aynı şekilde jandarma ve emniyet istihbarat da eskisi gibi çalışmayacak. Her iki yapı istihbarat koordinasyon başkanlığı yapısında Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü (GİGM) adı altında tek bir yapıda birleştirilecek.

010920161304087618629_3.jpg

Kurumlardan ilgili uzman personel ve teknolojik kabiliyetler tek havuzda toplanacak. Böylece kurumlar arası rekabet işbirliğine döndürülecek.

MİT'in doğrudan Başbakana, GİGM'nin ise alt bağlı olarak İçişleri'ne, sonra Başbakana bağlanması öngörülüyor.

Daha sonra ise MİT ve GİGM'nin de bir üst çatı altında birleşerek doğrudan Cumhurbaşkanı'na bağlanması planlanıyor." / SuperHaber

Yeni yapılanmanın detaylarını Metehan Demir açıklıyor ile ilgili etiketler Haber