Yeni kredi sistemi geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'Ekonomik Reform Paketi' ile yeni bir kredi sistemi hayata geçecek. Proje ile canlı kredi takibi etkin bir şekilde yapılacak ve erken uyarı sistemi ile sorunlu kredi oranları düşürülecek. Müşteriye ilişkin değişiklikler anında görülecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi kapsamında "Kredi Yaşam Döngüsü Projesi" hayata geçiriliyor. Proje; kredi kararlarını doğru verme, canlı kredi takibini etkin bir şekilde yapma, erken uyarı sistemleriyle sorunlu kredi oranlarını düşürmeyi hedefliyor.

Proje ile doğru kredi, doğru vade, doğru teminat, erken uyarı, karar süreçleri etkinleştirilecek. Kredi değerliliğine doğrudan etki eden sık adres değişiminden ödeme alışkanlığına kadar geniş bir yelpazede tanımlanan kriter haritaları, kredi notu modelleri kullanılacak. Şirketlerin olası bir sorunu önceden fark ederek çözüm yolu bulmalarına imkân sağlanacak.

TEDBİR MEKANİZMALARI OLUŞTURULACAK

Ekonomi Reform Paketi'nin "finansal sektör" başlığı altındaki düzenlemelere göre, yakın izlemedeki kredilere yönelik bankacılık sektöründe operasyonel yeniden yapılandırma ve firma rehabilitasyon fonksiyonları oluşturulacak. Sorunlu krediler içinde katma değer üretme ve istihdam oluşturma potansiyeli olanların rehabilite edilmesi için girişim sermayesi fonları kurulacak.

Yaşama imkânı olmayan donuk alacakların varlık yönetim şirketlerine satışı, aktiften silinmesi gibi yöntemlerle bilanço dışına çıkarılması için gereken tedbir mekanizmaları oluşturulacak. Bu gurupta yer alan kredilerin menkul kıymetleştirilebilmesine yönelik mevzuat değişikliği yapılarak bilanço dışına aktarılmaları sağlanacak.

RİSKLERE ETKİN TAKİP

Kredi Yaşam Döngüsü Projesi'nin odak noktasını "erken uyarı sinyalleri, kredibilite, kredi, teminat, vade" oluşturuyor. Müşteri portföyündeki riskler etkin şekilde takip edilebilecek. Risklilik durumu, açılabilecek kredi limiti, müşteriyle ilgili yaşanan değişiklikler başta olmak üzere bütün ticari sorular anında yanıtlanabilecek. Firmaların faaliyet, devamlılık, kredi değerliliği ölçülecek.

Yeni kredi sistemi geliyor ile ilgili etiketler Cumhurbaşkanı Erdoğan kredi reform paketi erken uyarı sistemi