Yeni anayasada önemli madde: Bakanlar Meclis’te hesap verecek

ABD, Latin Amerika, Almanya, Hollanda gibi pek çok ülkenin anayasası tek tek inceleyen AK Parti 128 maddelik yeni anayasa taslağını oluşturdu. Yeni anayasada bakanlarla Meclis'in ilişkisini güçlendirmeyi hedefleyen bir madde büyük dikkat çekti. Buna göre bakanların Meclis’te milletvekillerinin sorularını yüz yüze cevap vermeye başlayabileceği belirtiliyor.

AK Parti'nin 128 maddelik 'yeni anayasa' çalışmaları hızla devam ediyor. Taslağın detayları ortaya çıkmaya başladı.

BAKANLARLA MECLİS'İN İLİŞKİSİ GÜÇLENDİRİLİYOR

AK Parti kurmayları ve Anayasa Bilim Kurulu’nun değerlendirmelerinin devam ettiği anayasa çalışmasıyla, bakanlarla Meclis’in ilişkisi güçlendiriliyor. Buna göre, bakanların Meclis’te milletvekillerinin sorularını yüz yüze cevap vermeye başlayabileceği belirtiliyor. Çalışmanın, AK Partili kurmaylarla yapılan değerlendirmelerin sonlanmasının ardından MHP’ye götürülmesi ve ortak bir metin oluşturulması amaçlanıyor.

Hürriyet'te yer alan bilgiye göre 128 maddelik yeni anayasa taslak çalışması ABD, Latin Amerika, Almanya, Hollanda gibi birçok ülkenin anayasasının incelenmesinin ardından oluşturuldu.

 

ALANINDA UZMAN 10 KİŞİLİK EKİPLE BİRLİKTE ÇALIŞILIYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin esas alındığı taslak çalışmayla, Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devleti olduğunun bir kez daha vurgulanması, insan haklarının anayasayla daha da güvence altına alınması planlanıyor. Anayasa, hukuk, bilim, ekonomi alanında uzman ve akademisyenlerden oluşan 10 kişilik ekibin yer aldığı Bilim Kurulu ve AK Parti kurmaylarıyla değerlendirilen taslak çalışmanın, “Başlangıç”, “Temel Esaslar”, “İnsan Hakları” , “Yasama-Yürütme-Yargı” gibi bölümlerden oluştuğu öğrenildi.

 

AK PARTİ MHP İLE ORTAK METİN ÇIKARACAK

Taslak çalışmayla Anayasa’nın ilk 4 maddesinin korunması planlanıyor. Kanun ve kararname arasında zaman zaman gündeme gelen bazı belirsizliklerin de bu çalışma ile son bulacağı belirtiliyor. AK Parti, çalışmasını MHP ile paylaşarak ortak bir metin ortaya çıkartmayı hedefliyor. AK Parti ve MHP’nin ortak bir metin için ortak bir komisyon kurulmasının da gündeme gelebileceği kaydedildi.

Yeni anayasada önemli madde: Bakanlar Meclis’te hesap verecek ile ilgili etiketler AK Parti MHP yeni anayasa