Yaşlı adama Müslüman diye işkence yapıp bir de kaydettiler!

Hindistan'da yaşlı bir Müslüman, Hindu aşırılıkçı genç şahıslar tarafından işkence gördü ve darp edildi. Daha önce Müslümanlara karşı çok sayıda nefret suçunun işlendiği Hindistan'ın kendisinde de tepkiye yol açan olayın görüntüleri, başkent Yeni Delhi'ye yakın bir konumda kaydedildi. Sağcı Hindistan lideri Modi'nin seçimleri kazanabilmek için İslamofobiyi kullanmasının olayların sayısını arttırdığının uzmanlar tarafından altı çiziliyor.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber


Başkent Yeni Delhi'ye komşu Gaziabad şehrinde yaşlı bir Müslüman'ın, hiçbir kışkırtmada bulunmadığı halde Hindu aşırılıkçılar tarafından sakalının kesimesi, uzun süre işkence yapılarak darp edilmesi Hindistan'ın gündeminde.

CAMİYE GİTTİĞİ İÇİN İŞKENCE ETTİLER

Hint yerel basınındaki haberlere göre, Uttar Pradeş eyaletine bağlı Gaziabad’da yaşayan 75 yaşındaki Abdul Samet, kurtulduktan sonra polise verdiği ifadede, 5 Haziran’da camiye gittiği sırada Hindu aşırılıkçılar tarafından kaçırıldığını ve darp edildiğini söyledi.

PAKİSTAN CASUSU OLMAKLA SUÇLAYIP IRKÇI SLOGANLAR ATTIRDILAR

Şikayetinde Samet, genç Hindular tarafından gördüğü işkenceler sırasında 'Jai Shri Ram (Tanrı Ram’a selam olsun)" ve "Vande Mataram (Anavatana boyun eğiyorum)" gibi Hinduizm’e ve Hindu milliyetçiliğine ait çeşitli sloganlar atmaya zorlandığını' belirtti.

Saldırganların sakalını kestiğini ve kendisini bıçakla tehdit ettiğini dile getiren Samet, 'Beni Pakistan casusu olmakla suçladılar.' dedi.

Yukarıdaki videoda 75 yaşındaki adamın zorla alıkonulduktan sonra önce kalın bir sopayla dövüldüğü, yüzüne tokat atıldığı, kesici aletlerle tehdit edildiği ve sakalının da makasla kesildiği görülüyor. 

HER KESİMDEN TEPKİ GELDİ

Yaşanan insanlık dışı nefret suçuna, aralarında gazeteci, yazar ve siyasetçilerin olduğu çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, tepki gösterdi.

Tüm Hindistan Müslüman Meclisi Birliği (AIMIM) Başkanı ve Haydarabad Milletvekili Asaduddin Uveysi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 'Hindutva ideolojisinde cesaretin her zaman zayıf yaşlı adamlara veya küçük gençlere saldırmak olduğunu' belirterek, bunun her zaman bir çete tarafından yapıldığına dikkat çekti.

HİNDİSTAN ULUSAL İNSAN HAKLARI KOMİSYONU TEPKİSİZ

Uveysi, Müslümanların onur ve haklarının Hindutva çetelerince gasp edildiğine dikkat çekerek; Hindistan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’na konuya ilişkin bir tepki verip vermeyeceğini sordu. 

'SUÇLULAR MUHTEMELEN GELECEKTE BAKAN OLURLAR'

Söz konusu Hindu çetelerin Müslümanların sakallarını hedef aldığına işaret eden Uveysi, 'Bu hasta suçlular kendi toplulukları tarafından dışlanmalıydı. Bunun yerine onlar muhtemelen gelecekteki bakan ve milletvekilleri olma yolundalar.' ifadelerini kullandı.

Hint Amerika Müslüman Konseyi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da Samet’in başına gelenlerin son bir ayda Müslümanlara yönelik düzinelerce olaydan biri olduğu anımsatıldı.

SALDIRGANLARDAN BİRİ YAKALANDI

Polis yetkilileri, Samed’e şiddet uygulayanlardan birinin yakalandığını, diğerlerinin ise arandığını açıkladı.

İKTİDARIN OY ELDE ETME ÇABALARININ SONUCU

Akademisyen Ashok Swain ise Hindistan’da seçimi kazanmak için "İslamofobi dışında" her şeyin başarısız olacağını kaydederek söz konusu hadiseye tepkisini gösterdi.

2022’de ülkenin en büyük eyaleti Uttar Pradeş’te gerçekleştirilecek seçimler öncesi Müslümanlara yönelik şiddetin artması, ​​​​​​​Hindu milliyetçiliği ideolojisi güden iktidardaki Hindistan Halk Partisi’nin (BJP) "halkı kutuplaştırarak oy elde çabası" şeklinde yorumlanıyor.

Yaşlı adama Müslüman diye işkence yapıp bir de kaydettiler! ile ilgili etiketler Hindistan Müslüman İşkence dayak yaşlı adam linç

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu şimdi de TIR kullandı

Eski motosiklet dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu'nun 4 yaşındaki oğlu Zayn Sofuoğlu, son olarak dev bir TIR'ın direksiyonuna geçti.