Yangınlardan etkilenen bölgelerde TOKİ harekete geçti: Yörenin dokusuna uygun köy evleri yapılacak!

Türkiye genelinde çıkan orman yangınları felaketleri sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Adana, Muğla, Osmaniye, Mersin, Aksaray ve Nevşehir illerinde hasar tespit çalışmalarına başladı. Ülke genelinde 2.300 yapının etkilendiği tahmin edilen alanlara TOKİ yörenin dokusuna uygun köy evleri yapacak.

Türkiye'nin günlerdir ciğerlerini yakan alevlerin ardından Adana, Muğla, Osmaniye, Mersin, Aksaray ve Nevşehir illerinde sahada çalışmalar başlatıldı.

BİR YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK

Edinilen bilgilere göre, TOKİ hasar tespit çalışmaları bittiğinde vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda, yörenin dokusuna uygun köy evleri yapacak. Ahırı, müştemilatı ve deposuyla birlikte yapılacak köy evlerinin ihale ve proje çalışmaları 1 ay içerisinde tamamlanacak ve bir yıl içinde teslim edilecek.

KİRA VE EŞYA YARDIMI DA YAPILACAK

Bakanlık kentsel dönüşüm kapsamında kira ve eşya yardımı da yapacak. İller Bankası da ilçelerin ve köylerin altyapısında meydana gelen hasarları tespit etmek üzere çalışmaları başlattı. İçme suyu alamayan yerlere de en kısa sürede içme suyu ulaştırılacak. Yangının seyri ve hasar tespit çalışmaları uydu görüntüleri üzerinden 7/24 takip ediliyor.

İlk tespitlere göre, Antalya'da şu ana kadar 252 bina incelendi. 126 yapının ağır hasarlı, acil yıkılacak veya yıkık olduğu tespit edildi. Manavgat'ın doğu kısmında 300, batı kısmında; Yeniköy, Kalemler, Sarılar ve Hatipler mahalleleriyle Gültepe ve Çakaldere mevkilerinde ise 2.000 yapı var. 252 binadan toplam 126 bağımsız birim ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık. Kalemler mahallesinde 73, Evrenseki'de 48 bağımsız birim ağır hasarlı.

KÖYLER BOŞALTILDI

Mersin'de Aydıncık ve Bozyazı ilçelerinde 465 yapının bulunduğunu, bunlardan 50'sinin yangından etkilendiği tespit edildi. Aydıncık'ta 4 yapı ağır hasarlı. Muğla'da Marmaris Armutalan Mahallesi ve Bodrum Güvercinlik'te 1 yapının çatısının, 1 otelin peyzajının ufak çaplı hasar aldığı tespit edildi.

Osmaniye'de ise 4 köy boşaltıldı. Merkeze bağlı Kırmacılar Mevkii'nde ise 30 yapı hasar gördü. Aydın'da 6 köyde 1.605 bina tahliye edildi.

Kaynak: Sabah

Yangınlardan etkilenen bölgelerde TOKİ harekete geçti: Yörenin dokusuna uygun köy evleri yapılacak! ile ilgili etiketler TOKİ Yangın Antalya
GÜNÜN VİDEOSU

Seçim gününü kana bulayacaklardı! MİT ve Emniyet'ten DEAŞ operasyonu: Teröristler yakalandı...

28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde eylem hazırlığında oldukları tespit edilen 6 DEAŞ Terör Örgütü üyesi MİT ve Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonuyla yakalandı.