Yangınlar, Yunanistan'da ayaklanmaya sebep olmak üzere!

Yunanistan’daki orman yangınları ile mücadelede hükümetin yetersiz kalması nedeniyle halk sokaklara dökülerek, hükümet karşıtı protesto düzenledi.

Yunanistan’da devam eden orman yangınları ile mücadele sürerken, binlerce hektarlık alan küle döndü.

Günlerdir kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle hükümetin yangınlarla mücadelede yetersiz kaldığını ifade eden yüzlerce kişi, başkent Atina’daki Syntagma Meydanı’nda bir araya geldi.

'İKLİMİ DEĞİL SİSTEMİ DEĞİŞTİR'

Hükümetin yangınlarla etkin bir şekilde mücadele edemediğini belirten protestocular ellerinde ise, “Küller çocuklarımızın geleceği için değil, kendi çıkarları için” ve "İklimi değil sistemi değiştir” , ''nefes alamıyorum (I cannot breathe)'' yazılı pankartlar taşıdılar.

Sık sık sloganlar atarak Başbakan Kyriakos Miçotakis’in istifasını isteyen göstericiler, "Sağlığı yok ettiler, emeği yok ettiler ve şimdi her şeyi ateşe attılar" ve "Suçlular ve kundakçılar, devlet ve kapitalistlerdir" sloganları attı.

DAHA DA BÜYÜK GÖSTERİLER OLACAK

Protestocular, gösterinin ardından hükümetin yangın felaketinden sorumlu tutulması için daha büyük gösteriler düzenleyeceklerini bildirdi.

MİÇOTAKİS, YANGINLAR İÇİN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Miçotakis yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Yunanistan genelinde devam eden yangınlarla mücadeledeki herhangi bir başarısızlık için halktan özür dilemiş, hataların tespit edilip düzeltileceğine dair söz vermişti.

500 MİLYON EUROLUK EK YANGIN BÜTÇESİ

Yangınlarda zarar gören kişilerin zararlarının karşılanması ve yardım edilmesi için 500 milyon euroluk ek bütçeyi onayladığını duyuran Miçokatakis, son birkaç gün içinde 63 organize tahliyenin gerçekleştiğini, ülkenin dört bir yanında 586 yangın çıktığını ve devam eden sıcak hava dalgasının daha da kötüleştiğini açıklamıştı.

Yangınlar, Yunanistan'da ayaklanmaya sebep olmak üzere! ile ilgili etiketler Yunanistan protesto Yangın Orman ayaklanma isyan iç karışıklık Miçotakis hükümet

Sitene Ekle

GÜNÜN VİDEOSU

Mustafa Varank, Bursalı başkanlara kıyafet ve ayakkabı ısmarladı: Kombinin şıklığı halis mi?

Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem başkan adayı Alinur Aktaş'a ayakkabı, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban'a ise ceket pantolon ısmarladı. İzleyenleri gülümseten o anları Varank, "Alper başkana yaptığımız kombinin şıklığı halis mi?" notuyla paylaştı.